آزمون آیلتس چیست و چه بخش هایی دارد ؟

آزمون آیلتس یکی از رایج ترین آزمون های معتبر دنیا برای سنجیدن سطح زبان افراد است. امروزه به دلیل افزایش نرخ مهاجرت برای تحصیل و زندگی در کشور های دیگر این آزمون از اهمیت بالایی برخوردار شده است. قبل از اقدام برای شرکت در این آزمون اول باید با ساز و کار آزمون آیلتس آشنا شد. در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل آزمون آیلتس را به شما معرفی کنیم.

آزمون آیلتس چیست؟

ILETS  که مخفف International English Language Testing System  است یا همان آیلتس در زبان فارسی به معنای سیستم بین‌المللی ارزش ‌یابی سطح زبان انگلیسی است. در حال حاضر معتبر ترین آزمون ارزشیابی سطح زبان در سراسر دنیاست. این آزمون بریتانیایی بوده و از لحاظ ارزش مدرک هم رده با آژمون تافل ایالات آمریکاست. اما چند سالی است که توجه اکثر دنیا به سمت آزمون آیلتس رفته است. سه ارگان این آزمون را برگزار می کنند. دانشگاه کمبریج، مرکز آیلتس استرالیا و شورای فرهنگی بریتانیا این سه ارگان هستند.

اعتبار مدرک بین المللی آزمون آیلتس

این آزمون انگلیسی زبان معیاری برای سنجش سطح زبان افرادی است که قصد تحصیل و یا زندگی در کشور هایی را دارند که زبان رسمی آن ها انگلیسی است. از ویژگی های این آزمون، داشتن استاندارد های بین المللی بالا و معتبر جهت سنجش سطح زبان شرکت کنندگان است. در آزمون آیلتس چهار ویژگی Reading, Listening, Reading, Writing  مورد سنجش قرار می گیرد. و افرادی که نمره بالایی در این آزمون کسب کنند می توانند به راحتی به اهدافی که به خاطر آن در آزمون شرکت کرده اند برسند. آزمون آیلتس در کشور های زیادی به رسمیت شناخته شده است از جمله انگلستان، استرالیا، آمریکا، کانادا و نیوزلند. داشتن مدرک آیلتس برای مهاجرت به بعضی از کشور ها مانند نیوزلند، کانادا و آمریکا الزامی است. ILETS در 110 کشور مختلف جهان در 270 مرکز امتحانی برگزار می شود.

سوالات در آزمون آیلتس بسیار متنوع هستند و طیف ساده تا بسیار دشوار را دارند. نمره ای که از هر بخش از این آزمون می توان گرفت بیین صفر تا 9 است. نمره کلی با معدل گیری از این چهار بخش محاسبه می شود. در کارنامه ای که آزمون آیلتس به شما می دهد علاوه بر نمره کلی نمره هر قسمت نیز نوشته می شود. هر دانشگاه یا کشور برای پذیرش افراد نمره خاصی را در نظر می گیرد. حداقل نمره کلی قابل قبول 6.5 است. برای مهاجرت به کانادا باید در هر بخش حداقل نمره 7 را کسب کنید.

بخش های آزمون آیلتس

4 بخش کلی در آزمون آیلتس وجود دارد که شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه را شامل می شود. بین این بخش ها وقت استراحت وجود ندارد. آزمون آیلتس دونوع است که آکادمیک و جنرال را شامل می شود. کسانی که قصد ورود به دانشگاه را دارند باید در بخش آکادمیک شرکت کنند.

زمان بندی این آزمون به شرح زیر است :

  • Academic Reading: 60 min
  • Academic Writing: 60 min
  • Listening: 40 min
  • Speaking: 11 – 14 min
  • General Training Reading: 60 min
  • General Training Writing: 60 min

فرآیند آزمون آیلتس

اولین سوالات در آزمون آیلتس مبحث Listening  است بعد از Listening نوبت به Reading  می رسدو در آخر به سوالات  Writing  پاسخ خواهید داد. زمان برگزاری قسمت Speaking دوازده روز قبل از به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رسید. توجه کنید این آزمون نیز مانند سایر آزمون ها باید با مداد به سوالات پاسخ دهید و اجازه اسشتفاده از هیچ وسیله دیگری ندارید. بعد از اتمام امتحان نتایج 13 روز بعد اعلام می شود. توجه کنید که نتیجه آزمون فقط توسط پست به شما ارسال می شود.

هزینه آزمون آیلتس

با توجه به تفاوت نرخ دلار نمی توان قیمتی رسمی برای این آزمون مشخص کرد اما به قیمت اصلی هزینه آن 230 دلار آمریکا است.

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید