آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE چیست؟

GRE، یک آزمون پذیرش در تحصیلات تکمیلی و حرفه ای است که توسط ETS یا سرویس آزمون آموزشی ارائه می شود. نام کامل GRE، آزمون عمومی GRE است و با آزمونهای موضوعی در حوزه زیست شناسی، شیمی، ادبیات زبان انگلیسی، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی، تفاوت دارد. با این حال، بیشتر مردم از آزمون عمومی به عنوان GRE  یاد می کنند.

GRE گسترده ترین آزمون پذیرش فارغ التحصیلان را دارد و در بسیاری از دانشکده های تجارت و حقوق پذیرفته می شود، گرچه GMAT و LSAT پذیرش بیشتری دارند.

این آزمون توانایی های اساسی فرد را در استدلال کمی (ریاضی)، استدلال کلامی (خواندن) و تحلیلی نوشتاری (مقاله) اندازه گیری می کند، با انواع سوالات طراحی شده، انواع تفکر مورد نیاز در تحصیلات تکمیلی و حرفه ای را ارزیابی می کند. شرکت کنندگان در آزمون، نتایج خود را همراه با برنامه های کاربردی، رونوشت، توصیه نامه و مقاله به دانشگاه های مورد علاقه خود ارسال می کنند.

 

دلیل انتخاب آزمون GRE

استفاده از GRE برای پذیرش در بسیاری از مدارس تحصیلات تکمیلی الزامی است و ممکن است شرایط آزمون قبولی در دانشکده های تجارت و حقوق را داشته باشد. این بدان معنی است که دلیل اصلی استفاده از GRE، لازم بودن آن است!

علاوه بر نیاز، نتایج این آزمون عامل بزرگی در تصمیمات کمیته های پذیرش در مورد موفقیت یا عدم موفقیت کسی در یک برنامه تحصیلات تکمیلی یا حرفه ای است، بنابراین می تواند تاثیر عمده ای در پذیرش یا عدم پذیرش در دانشگاه های انتخابی داشته باشد. علاوه بر این، نمرات بخش GRE اغلب برای قرار دادن دانشجویان جدید در دوره های مناسب با سطح مهارت خود استفاده می شود، بنابراین این آزمون می تواند بر برنامه دوره تحصیلات تکمیلی یا پیشرفت تحصیلی نیز تاثیر بگذارد. حتی ممکن است برخی از دانشجویان قبل از شروع برنامه خود به عنوان شرط پذیرش، مجبور به گذراندن دوره های تقویتی باشند.

GRE چند بخش دارد؟

این آزمون شامل سه بخش استدلال کمی، استدلال کلامی و تحلیلی است. سوالات کمی شامل ریاضیات پایه، جبر، هندسه و تجزیه و تحلیل داده ها است. سوالات کلامی با تاکید بر روابط ساختاری، توانایی فرد در خواندن و درک جملات و بخشهای طولانی تر آزمایش می کند. بخش تحلیلی، دانشجو را به چالش می کشد تا دو مقاله در حوزه بحث و بیان مساله بنویسد.  

 

با اینکه این آزمون برای موفقیت و پذیرش در دانشگاه ها گرفته می شود اما موضوعات آن بر اساس دروس دبیرستان و راهنمایی است. بسیاری از دانشجویان موفق دانشگاه و فارغ التحصیلان یکی از چالشهای GRE را یادآوری مطالبی می دانند که مدت ها قبل یاد گرفته اند، بنابراین مهم است که برای تهیه آمادگی بیشتر وقت گذاشته و دروس قبلی خود را مرور کنید.  

نحوه امتیازدهی در GRE

نکته جالب دیگر در مورد GRE غیرمعمول بودن آن است، به این دلیل که نمره کلی برای آن وجود ندارد. در عوض نمرات کلامی، کمی و تحلیلی جداگانه وجود دارد. نمرات کلامی و کمی بین 130 تا 170 است، نمره تحلیلی از 6 امتیاز تا 0 است. هر سه نمره در یک گزارش اعلام می شوند و با هم به دانشگاه مورد نظر فرد ارسال می شوند. سپس دانشگاه ها می توانند فرد را بر اساس معیارهایی که برای آنها اهمیت دارد ارزیابی کنند: دانشکده های مهندسی به نمره کمی اهمیت بیشتری می دهند، اما به مقاله ها کمتر اهمیت می دهند و برنامه های ادبی به کلام و مقاله بیشتر اهمیت می دهند.

چه زمان آزمون GRE بدهیم؟

نمرات GRE پس از 5 سال از روزی که آزمون برگزار شده، منقضی می شوند، بنابراین باید 5 سال قبل از زمان نیاز به نمره خود، آزمون بدهید. در غیر این صورت به جدول زمانی فرد بستگی دارد.

در حالی که اکثر داوطلبان آزمون GRE در دوران کارشناسی ثبت نام کرده اند یا به تازگی فارغ التحصیل شده اند، هر کسی و در هر زمانی می تواند این آزمون را بخواند. با این حال توصیه می شود در صورت امکان، در طول دوره کارشناسی یا نزدیک به آن انجام شود. حضور در مدرسه، ذهنیت آزمونی فرد را حفظ می کند و مهارت های او را افزایش می دهد.

 

چگونه می توان برای GRE ثبت نام کرد؟

افراد می توانند از طریق وب سایت ETS برای GRE ثبت نام کنند. در آنجا، شما یک حساب کاربری ایجاد خواهید کرد که با استفاده از آن می توانید در آزمون خود ثبت نام کنید، امتیازات خود را مشاهده کنید، از مواد اولیه رسمی آزمون رایگان و خریداری شده و غیره استفاده کنید. این سایت همچنین اطلاعات زیادی در مورد تجربه آزمون مانند مرکز آزمون، قوانین و سیاستها و ... ارائه می کند.  

بعد از ورود به سیستم، می توانید مراحل ثبت نام را شروع کنید. پس از مشخص کردن حوزه خود(عمومی یا تخصصی)، ETS لیستی از مکانهای نزدیک آزمون را با تاریخ و زمان آزمون در دسترس ارائه می دهد. هنگامی که محل آزمون مورد نظر خود را انتخاب کردید، پرداخت می کنید و آن را به پایان می رسانید.

مدت زمان آزمون چقدر است؟

در روز آزمون، با در نظر گرفتن زمان تست و وقفه های کوتاه بین آن، می توان انتظار داشت که تقریبا چهار ساعت برای آزمون لازم دارید. توجه داشته باشید که این زمان شامل زمان ورود شما در مرکز آزمون نیست. به موقع رسیدن و آمادگی کامل بسیار مهم است. ETS توصیه می کند که حداقل 30 دقیقه قبل از زمان آزمون به مرکز آزمایش برسید.

 

تفاوت GRE و GMAT

بزرگترین تفاوت بین GMAT و GRE این است که GMAT به عنوان بخشی از پذیرش توسط دانشکده بازرگانی استفاده می شود در حالی که GRE برای پذیرش در بسیاری از برنامه های تحصیلات تکمیلی استفاده می شود. به همین علت اگر به دنبال تحصیل در دانشکده های کسب و کار هستید بهتر است آزمون GMAT و اگر هنوز در مورد نوع برنامه تحصیلات تکمیلی تصمیم نگرفته اید، GRE را انتخاب کنید. با این حال، بسیاری از مدارس بازرگانی هر دو مدرک را  می پذیرند. بنابراین کدام یک را انتخاب خواهید کرد و چگونه تصمیم خواهید گرفت؟

در اینجا 6 تفاوت عمده بین GMAT و GRE بیان شده است:

  • هزینه های تست
  • تعداد مدارس بازرگانی که آنها را می پذیرند
  • مدت زمان آزمون
  • طراحی تست
  • ساختار آزمون
  • سیستم امتیازدهی

در مورد سطح دشواری این دو آزمون نیز باید گفت که هر دو در یک سطح قرار دارند. البته میزان سختی در بخشهای مختلف در هر کدام متفاوت است. تاکید بخش کلامی GMAT بر گرامر و استدلال است در حالی که سوالات کلامی GRE عمدتا بر آزمایش واژگان افراد تمرکز دارد.

بخش کمی GMAT تا حدی سخت تر است و مهارتهای حل مسئله فرد را آزمایش می کند. همچنین، سوالات کفایت داده ها کاملا چالش برانگیز است. علاوه بر این موارد با این که سوالات کمی GRE آسانتر است، اجازه استفاده از ماشین حساب داده می شود اما در GMAT این موضوع صدق نمی کند. 

ارسال شده توسط
تیم کلاسور

0 نظر

کامنت بگذارید