آزمون GMAT چیست؟

آزمون GMAT چیست؟

آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی(GMAT) آزمونی استاندارد است که بسیاری از برنامه های کسب و کار در سراسر جهان به عنوان بخشی از روند درخواست خود به آن نیاز دارند. این مهارت افراد را در زمینه های انگلیسی، ریاضیات و نوشتن تحلیلی اندازه گیری می کند و زمان آن 3.5 ساعت طول می کشد. این برنامه برای پیش بینی عملکرد شما در برنامه های MBA به صورت آکادمیک طراحی شده است و به طور عمده میزان استفاده از تکنیکها و استراتژی های خاص را آزمایش می کند.

در واقع GMAT چه چیزی را آزمایش می کند؟

پیش از اینکه توضیح دهیم GMAT در واقع چه آزمونهایی انجام می دهد، باید مشخص کنیم که چه آزمونهایی نمی گیرد:

  • هوش را آزمایش نمی کند.
  • ضریب هوشی را اندازه نمی گیرد.
  • دانش را آزمایش نمی کند.

از آنجا که هدف اصلی GMAT شناسایی میزان عملکرد افراد در MBA یا سایر برنامه های مشابه است، اصلی ترین مهارتی که آزمایش می کند، انعطاف پذیری شناختی است. یعنی چقدر سریع می توانید بهترین راه حل هر سوال را پیدا کنید. GMAT افراد را در معرض انواع مختلفی از سوالات قرار خواهد داد که تنها به دانش اولیه ای که در دوره راهنمایی یا اوایل دبیرستان آموخته شده نیاز دارد.

هر سوال معمولا بیش از یک راه برای حل دارد! بر خلاف دبیرستان، GMAT نمی خواهد سوال به روش خاصی حل شود یا در مورد پاسخ درست توضیح داده شود. GMAT فقط می خواهد سریع جواب درست انتخاب شود. انعطاف پذیری ذهن، مهارتی است که می توان در آن پیشرفت کرد و هیچ ربطی به هوش ندارد.

آزمون GMAT چگونه گرفته می شود؟

GMAT در سراسر سال در مکان های آزمون سراسر جهان گرفته می شود. تاریخ های خاص با توجه به مرکز آزمایش متفاوت است. سایت GMAC برای دانشجویان احتمالی یک پایگاه داده قابل جستجو از مراکز آزمون مورد تایید ارائه می کند. GMAT از طریق ایستگاه های کاری جداگانه در یک اتاق آزمایش، اداره می شود. دو بخش کمی و کلامی به عنوان آزمون تطبیقی گرفته می شود و الگوریتم آزمون هر پاسخ ارزیابی می شود و سوالات بعدی بر اساس پاسخ ها و سطح مهارت فرد انتخاب می شوند.

 

آزمون GMAT برای ارزیابی مهارت و انعطاف پذیری افراد گرفته می شود.

 

آزمون GMAT چند بخش دارد؟

اگرچه در طول آزمون از مهارتهای تفکر انتقادی و تجزیه و تحلیل یکسانی استفاده خواهد شد، محتوای موجود درGMAT به چهار بخش آزمایشی تفکیک شده که دو قسمت از آنها به طور جداگانه امتیاز بندی می شوند و دو قسمت دیگر به طور جداگانه امتیاز می گیرند اما برای نمره نهایی با هم ترکیب می شوند:

  • ارزیابی تحلیلی نوشتاری
  • استدلال یکپارچه
  • ارزیابی کمی
  • استدلال کلامی

داوطلبان آزمون GMAT قادر به انتخاب ترتيب در بخشهاي آزمون GMAT هستند یعنی قبل از شروع آزمون می توان ترکیب مورد نظر را از بین موارد زیر انتخاب نمود:  

  1. ارزیابی تحلیلی نوشتاری، استدلال یکپارچه، ارزیابی کمی و استدلال کلامی
  2. استدلال کلامی، ارزیابی کمی، استدلال یکپارچه، ارزیابی تحلیلی نوشتاری
  3. ارزیابی کمی، استدلال کلامی، استدلال یکپارچه، ارزیابی تحلیلی تحلیلی

بخش ارزیابی تحلیلی نوشتاری GMAT به صورت جداگانه و سیستم امتیازدهی 0 تا 6 امتیاز بندی می شود. بخش استدلال یکپارچه نیز به صورت جداگانه در مقیاس 1–8 امتیاز می گیرد. بخشهای کمی و کلامی نمره ای در مقیاس0-60 دارند. سپس این امتیازها با هم ترکیب می شوند و نمره ای را در مقیاس 200-800 ایجاد می کنند.

 

آزمون GMAT دارای 4 بخش، کلامی، کمی، تحلیلی و استدلالی است.

 

میانگین نمره برای استدلال کلامی 27 است، در حالی که میانگین برای ارزیابی کمی 39 است. میانگین برای نوشتن تحلیلی 4.4 و برای استدلال یکپارچه 4.2 است. نمره ی آزمون کلامی و کمی بیشتر از دو آزمون دیگر وزن دارد. GMAT الگوریتم خود برای نمرات کلامی و کمی اعمال می کند و آنها را به مقیاس 200–800 تبدیل می کند و میانگین امتیاز کل 552 است.

نحوه آمادگی برای آزمون

در حالی که ممکن است داوطلبان با نکات بی شماری روبرو شده باشند، اما آمادگی به طور کلی در سه دسته: خودآموزی، دوره های رسمی آماده سازی آزمون GMAT و تدریس خصوصی یک به یک قرار می گیرد. اینکه دانش آموز کدام مسیر را طی کند به نیازهای فردی و درک رویکردی که برای آنها بهتر پاسخگو خواهد بود بستگی دارد. در بسیاری از موارد، ترکیبی از هر سه مورد انتخاب می شود.

خودآموزی: افرادی که به صورت خودآموز و به کمک مواد آزمون اقدام می کنند، می توانند از مطالبی مانند راهنمای مرجع و آزمونهای آزمایشی برای آمادگی درGMAT استفاده کنند.

دوره های آمادگی آزمون: شرکت های مختلف دوره های آمادگی مختلفی ارائه می دهند، طول دوره ها متفاوت است، اما معمولاً شامل تعداد معینی آموزش زنده، امتحانات عملی و دسترسی به سایر منابع آزمون است.

تدریس خصوصی: تدریس خصوصی می تواند خودآموزی را تکمیل کند و به دانشجویان این امکان را می دهد در حوزه هایی که کمک بیشتری احتیاج دارند از آن استفاده کنند.

 

برای آمادگی در آزمون می توان از تدریس خصوصی استفاده نمود

 

زمان اقدام برای آزمون

از آنجا که MBA و سایر برنامه های تجاری دارای مهلت زمانی گسترده ای هستند، می توان پیش از موعد در مورد برنامه های آن تحقیق کرد و تا زمان آزمون خود را آماده نمود. نمره GMAT به مدت پنج سال اعتبار دارد.

آزمون آنلاین GMAT

آزمون آنلاین GMAT هنوز همان آزمون GMAT است و همان مفاد و قوانین را دارد. مقیاس بندی نمره برای نمرات بخشی و نمره کل یکسان است، بنابراین نمرات آزمون GMAT آنلاین با نمره های آزمون اصلی مستقیما قابل مقایسه است.

آزمون آنلاین همان بخشهای کمی، کلامی و استدلال یکپارچه را دارد و این بدان معناست که می توان اطمینان داشت که از یک مواد اولیه برای آزمون استفاده شده است. تا زمانی که در یک اتاق با در بسته باشید، می توانید آزمون آنلاین GMAT را در فضای آشنای خانه یا محل کار به پایان برسانید. زمانی که شما در حال آزمون دادن هستید، شخص دیگری نمی تواند وارد اتاق شود. قبل از روز آزمون، صفحه محیط آزمایش خود را آماده کنید تا مطمئن شوید آماده هستید.

امتحان GMAT را می توان از طریق رایانه های شخصی ویندوز و مک انجام داد. قبل از روز آزمون، لحظه ای وقت بگذارید و یک آزمایش ساده روی سیستم انجام دهید و الزامات آن را مرور کنید تا اطمینان حاصل کنید که می توانید از طریق کامپیوتر امتحان دهید و اگر در امتحان هستید، حتما کابل برق را به پریز متصل کنید. در طول امتحان آنلاین از یک تخته سفید آنلاین برای کار با معادلات و یادداشت برداری استفاده کنید.

 

می توان آزمون GMAT را در فضای خانه یا محل کار انجام داد

 

با در نظر گرفتن زمان ورود، کل زمان آزمون GMAT آنلاین حدود سه ساعت طول می کشد. قبل از شروع هر بخش اجازه پنج دقیقه وقفه داده می شود، در این مدت می توان آب نوشید اما اجازه استفاده از تلفن وجود ندارد. آزمون آنلاین در اکثر کشور ها به استثنای چین، کوبا، ایران، کره شمالی، سودان و اسلوونی به دلیل قوانین نظارتی و حریم خصوصی داده ها امکان پذیر نیست.

ارسال شده توسط
تیم کلاسور

0 نظر

کامنت بگذارید