راه های افزایش تمرکز در جلسه امتحان

از مشکلات شایعی که داشنجویان و دانش آموزان بسیاری درگیر آن هستند، عدم حفظ تمرکز است. معمولا در طول کارهای روزانه ی خود با این مقوله رو به رو هستیم اما شاید در برخی از امور چندان اثر گذار نباشد. ولی در برخی از کار ها به خصوص مطالعه و امتحان دادن که حفظ تمرکز بسیار مهم است می تواند آزار دهنده و نمود بیشتری داشته باشد. در ادامه قصد دارم تا روش هایی را برای حفظ تمرکز در جلسه امتحان مطرح کنم. درفرصت های آتی حتما به حفظ تمرکز هنگام مطالعه خواهم پرداخت.

ابتدا بهتر است به تعریف تمرکز بپردازیم تا بتوانیم درک درستی از موضوع داشته باشیم. به طور کلی معطوف کردن تمام حواس و احساسات بر روی یک موضوع خاص در جهت عمیق تر شدن و اندیشیدن ژرف و دید همه جانبه به یک موضوع را تمرکز می نامیم. همانطور که اشاره کردم از مشکلاتی که برای ما در جلسه امتحان ممکن است روی دهد عدم حفظ تمرکز است. این اتفاق دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. با بررسی این دلایل و حذف عامل های مزاحم می توانیم افزایش تمرکز را شاهد باشیم.

5 روش برای حفظ تمرکز در جلسه امتحان

خواب کافی داشته باشید.

امتحانات عموما در ساعات اولیه صبح برگزار می شوند. بیدار ماندن تمام یا قسمتی از شب، در شب قبل از امتحان کار بسیار اشتباهی است. شاید تجربه ی موفقی از این موضوع داشته باشید و اظهار کنید که گاهی نتایج خوبی هم از این اتفاق گرفته اید. اما باید توجه کنید اولا در طولانی مدت بیدار ماندن در شب باعث کاهش حافظه، کاهش تمرکز، بدخلقی می شود و دوما دقیقا در شب قبل از امتحان باعث کند شدن روند فکر کردن، یاد آوری مطالب، پردازش اطلاعات و ... خواهد شد. در مقابل آن خواب کافی باعث می شود بسیار سریع تر و آماده تر باشید. دقت کنید اگر به میزان کافی مطالعه نداشتید خواب ناکافی باعث خواهد شد تا مطالب خوانده شده را هم فراموش کنید.

حتما صبحانه بخورید.

نیازی نیست متخصص تغذیه باشید تا بدانید ذهن در هنگام امتحان نیاز به قند کافی دارد. صبحانه یکی از مهم ترین وعده های غذایی است و توضیح فواید آن از حوصله ی این بحث خارج است. اما به طور مختصر بدانید که صبحانه بعد از خواب کافی مهم ترین عامل برای حفظ تمرکز هنگام امتحان دادن است. برخی ادعا می کنند که عادت به خوردن صبحانه ندارند و اول صبح میلی به خوردن صبحانه پیدا نمی کنند . در پاسخ به این ادعا باید بگویم عادت های غذایی اصلاح پذیرند و بعد از مدتی نه تنها به صبحانه خوردن عادت خواهید کرد بلکه لذت هم خواهید برد.

قانون 15 دقیقه

به طور متوسط برای هر فرد 15 دقیقه زمان می برد تا بتواند بر روی موضوعی تمرکز کند. پس بهتر است با مدیریت صحیح بر روس سوالات خود بتوانید با یک شیب مناسب تمرکز لازم را به دست بیاورید. نگاهی کلی به تمامی سوالات بیندازید و سوالات ساده را که به راحتی می توانید پاسخ دهید را انتخاب کرده و با آن ها شروع کنید. این راه بهترین مسیر برای گذراندن صحیح 15 دقیقه ی ابتدایی برای رسیدن به تمرکز کافی است.

حساسیت خود را کم کنید.

انتخاب صندلی یا جای مناسب هنگام امتحان هیچگاه به انتخاب خودتان نیست. احتمال دارد در مکانی امتحان دهید که سر و صدای زیاد، عبور و مرور مراقبین یا صحبت کردن آن ها و یا حتی دمای نا متعادل و ... باعث ازار شما شود. باید سعی کنید به این موارد هیچگاه توجهی نکنید و سعی بکنید توجه خود را بر روی سوالات متمرکز کنید. اگر شب هنگام در جاده های تاریک رانندگی کرده باشید حتما رانندگان زیادی را دیده اید که با نور بالا از سمت مقابل می آیند. در اینگونه مواقع توصیه می شود که فقط به مسیر خود نگاه کنید و از نگاه کردن به نور خودروی رو به رو خود داری کنید.

از طب سنتی کمک بگیرید.

مصرف برخی از خوراکی ها که طبع گرمی نیز دارد برای مغز بسیار مفید بوده و باعث افزایش تمرکز خواهند شد. ترکیب گردو و عسل ، بو کردن نعنا فلفلی و مصرف بادام می تواند بسیار بر عملکرد مغز تاثیر گذار باشد. لذا حتما مصرف چنین خوراکی هایی را به طور مداوم در برنامه روزانه خود قرار دهید.

ارسال شده توسط
حمیدرضا عابدینی
من حمیدرضا عابدینی هستم. مدیر وبسایت کلاسور. همراه با دوستانم سعی کردیم محیطی رو آماده کنیم تا دانشجوها و افرادی که در حال تحصیل هستند تجربه ی بهتری در آموزش داشته باشند.نظراتتون رو برام در قسمت "تماس با ما" بنویسید.

0 نظر

کامنت بگذارید