تفاوت خوابگاه دولتی و خودگردان با پانسیون

خوابگاه، پانسیون، خوابگاه خودگردان و دولتی یا دانشجویی انواع مکان های اقامتی می باشد که برای دانشجویان و گاه افراد شاغل در شهرهای بزرگ کم و بیش آشنا هستند. در این مقاله قصد داریم در مورد تفاوت خوابگاه دولتی و خودگردان با پانسیون بیشتر توضیح دهیم.

خوابگاه

خوابگاه نوعی مکان اقامتی نیمه موقت برای افرادی است که معمولا در یک مورد اشتراک داشته و جزو صنف یکسانی محسوب می شوند. برای مثال خوابگاه دانشجویی، خوابگاه برای سربازان در پادگان اقامتگاه هایی ویژه قشر دانشجویان یا سربازان می باشند.

تفاوت خوابگاه دولتی و خودگردان

خوابگاه دانشجویی اقامتگاهی ویژه دانشجویان که در دانشگاه های مختلف برای اسکان دانشجویان غیربومی کاربرد دارد. دانشگاه های دولتی خوابگاه دولتی دارند که با هزینه بسیار کم در اختیار دانشجویان قرار می دهند، اما گاهی ظرفیت این خوابگاه ها جوابگوی تعداد پذیرفته شدگان نیست در نتیجه دانشگاه تعدادی خوابگاه خودگردان را تحت نظر بخش امور دانشجویی و خوابگاه های دانشگاه ایجاد می کند.

خوابگاه خودگردان هزینه بیشتری نسبت به خوابگاه دولتی دارند و بیشتر خوابگاه های دولتی در پردیس دانشگاه قرار دارند در حالی که خوابگاه های خودگردان بیشتر در مرکز شهر و دور از دانشگاه قرار گرفته اند.  نکته قابل ذکر اینکه خوابگاه دولتی معمولا محدودیت 4 ترم یا 6 ترم استفاده را برای دانشجویان قرار می دهند، اولویت استفاده از خوابگاه دولتی با دانشجویان ورودی روزانه می باشد در حالی که خوابگاه های خودگردان بیشتر به ورودی های شبانه و یا دانشجویانی که مدت زمان سکونت آنها در خوابگاه دولتی به پایان می رسد اختصاص می یابد.

خوابگاه دولتی از نظر سطح امکانات  و متراژ اتاق ها در همه طبقات و واحدها معمولا یکسان هستند. در هر طبقه تعدادی اتاق قرار دارد که دانشجویان در اتاق های 4،6 یا به ندرت 8 نفره ساکن می شوند. فضاهای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام در هر سوئیت برای استفاده کل اتاق ها مشترک می باشد. اما در خوابگاه خودگردان یکسان بودن اتاق ها چندان مطرح نیست. به طور کلی زندگی در خوابگاه خودگردان کمی بیشتر به خانه شباهت دارد. در خوابگاه دولتی نظافت اتاق ها به عهده اعضای اتاق می باشد اما فضای آشپزخانه و سرویس ها نظافت می شود. خوابگاه های خودگردان نیز در این زمینه تقریبا مشابه خوابگاه دولتی هستند. 

خوابگاه خودگردان غیر دولتی

امکانات رفاهی خوابگاه های دولتی و خوابگاه های خودگردان تحت نظر دانشگاه معمولا حداقل امکانات می باشد. در نتیجه برخی دانشجویان به دنبال یافتن خوابگاه خودگردان غیردولتی هستند که امکاناتی بهتر و محیطی راحت تر برای اسکان دانشجویان فراهم کرده اند. هر خوابگاه خودگردان غیردولتی باید مجوزی از شرکت تعاونی خوابگاه داران غیردولتی برای فعالیت خود داشته باشند.

قوانین رفت و آمد درباره ساعت ورود و خروج در خوابگاه های دولتی و خودگردان به یک شکل می باشند.

پانسیون چیست؟ و تفاوت خوابگاه و پانسیون

یکی از نیازهایی که گسترش زندگی شهری در کلان شهرها ایجاد کرده است مساله مسکن است. هزینه های بالای مسکن در این شهرها باعث شده است تا افرادی که برای کار یا تحصیل به آن مهاجرت می کنند برای یافتن مسکن مورد نظر خود زندگی در پانسیون ها را انتخاب کنند. پانسیون ها اقامتگاهی مابین هتل و خانه هستند که برای اسکان موقت به صورت ماهانه یا سالانه اجاره داده می شوند. پانسیون نسبت به خوابگاه از امکانات بیشتری برخوردار است و طبیعتا هزینه های بیشتری برای اسکان در این نوع اقامتگاه پرداخت دریافت می شود. 

قوانین و مقررات در پانسیون

از جمله قوانین اولیه برای امکان اقامت در پانسیون ارائه یک سری مدارک شناسایی و معرفی نامه است که از جمله آن میتوان به کارت شناسایی، کارت دانشجویی برای دانشجویان و فرم معرفی نامه از محل کار برای کارمندان است. هر دانشجو، کارمند یا کارآموز برای اقامت در پانسیون باید در ابتدا پولی را به عنوان ودیعه در قبال سکونت و همچنین پول اجاره یک ماه را پرداخت کند. لازم به ذکر است که عدم ارائه هر یک از این مدارک به منزله عدم سکونت تلقی میشود.

ارسال شده توسط
نگار آنت

32 نظر

 1. حمیدرضا عابدینی
  حمیدرضا عابدینی1401-07-16 09:58:16

  سلام وقت بخیر. بله افراد کارمند هم می تونن خوابگاه دریافت کنند. تا زمان پایان قرارداد امکان تغییر در قیمت توافقی در قرارداد وجود ندارد. البته این مورد بستگی به بند های قرارداد نیز دارد.

  مرضیه

  و اینکه طبق قراردادی ک بسته میشه بین مدیریت خوابگاه و افراد ،امکانش هست ک مدیر بعد از عقد قرارداد اجاره رو اضافه تر بگیره ؟این کار قانونیه؟

  مرضیه

  سلام وقت بخیر افراد کارمند میتونن توی خوابگاه های خودگردان اقامت داشته باشن؟

  مهدی علیزاده
  مهدی علیزاده1401-07-10 09:38:05

  با سلام به اطلاع همه دانشجویان ورودی ۱۴۰۱ و۱۴۰۲ برسانم این مطالب همه دروغ هست وبرای دانشجویی ورودیی جدید خوابگاه نمی دهند مگر باز سهمیه ایی باشد یا پارتی درست حسابی نرخ خوابگاه هم الکی نوشتن تا مردم را گمراه کنن

  فاطمه

  ببخشید ساعت ورود و خروج خوابگاه خودگردان لطف میکنین بگین

  zahra

  سلام وقتتون بخیر خوابگاه دانشگاه آزاد بهتر یا غیرانتفاعی؟!

  امیرعلی قنبری
  امیرعلی قنبری1401-05-29 05:04:10

  ببخشید من دبیرستانی هستم آیا در خوابگاه دانشجویی خودگردان میتونم اقامت کنم

  حمیدرضا عابدینی
  حمیدرضا عابدینی1401-05-25 12:40:35

  سلام دوست عزیز. در بسیاری از دانشگاه ها شرایطی فراهم شده که دانشجو ها میتونن در خابگاه خودگردان از غذای دانشگاه استفاده کنند. اما در بسیاری دیگه باید غذا رو خود دانشجو تهیه کنه. بسیار بستگی به شرایط خود خوابگاه خودگردان داره. برای اطلاع دقیق تر بهتره با خود خوابگاه خودگردان مدنظر تماس بگیرید و شرایطش رو جویا بشید.

  دانشجو احتمالی
  دانشجو احتمالی1401-05-23 11:41:05

  سلام خوابگاهای خودگردان رزرو غذا دارن یا غذا به عهده ی دانشجوعه؟؟

  حمیدرضا عابدینی
  حمیدرضا عابدینی1401-05-19 11:05:33

  سلام. از دانشگاه مورد نظر در خصوص خوابگاه باید سوال بپرسید. عموما دانشگاه های پیام نور دارای خوابگاه نیستند اما برخی خوابگاه دارند. اما اینکه چه نوع خوابگاهی رو در اختیار دانشجو ها قرار میدند رو باید از خود دانشگاه بپرسید.

  ادرینا

  سلام وقت بخیرمیشه بفرماییدکه برای رشته های پیام نوریاغیرانتفاعی هم میشه خودگردان رفت یانه

  غزل پیرزاده
  غزل پیرزاده1401-05-13 21:27:42

  سلام دانشگاه خودگردان خوابگاه دارد

  حمیدرضا عابدینی
  حمیدرضا عابدینی1401-02-18 06:00:04

  سلام. در فضای خوابگاه اتاق ها امکاناتی مثل حمام و دستشویی رو در خودشون ندارند و به طور مشترک با سایر اتاق های طبقه استفاده می کنند. اما در فلت سعی شده که اکثر امکانات مورد نیاز رو در درون خودش داشته باشه. مثلا درون هر فلت که برای دو یا چهار نفر طراحی شده امکاناتی مثل حمام، دستشویی، یخچال، کمد، میز و ... قرار داده شده.

  محیا رضایی
  محیا رضایی1401-02-17 12:02:07

  شما میدونین فرق فلت با اتاق در خوابگاه ها چیه و کدوم بهتر هست؟

  حمیدرضا عابدینی
  حمیدرضا عابدینی1401-01-29 01:56:51

  سلام. عموما پانسیون‌‌ها تحت نظر مرکز خاصی نیستند که احتیاج به مجوز خاصی داشته باشه و به صورت خصوصی هستند. با جستجو در اینترنت می‌تونید پانسیون مورد نظرتون رو انتخاب کنید و شرایطش از جمله هزینه و موقعیت مکانی رو جویا بشید و برای استقرار اقدام کنید.

  مهدی حسینی
  مهدی حسینی1401-01-28 22:55:36

  سلام من دانشجو نیستم ولی میخام به تبریز مهاجرت کنم و پانسیون بگیرم به من این اجازه رو میدن؟!

  حمیدرضا عابدینی
  حمیدرضا عابدینی1400-12-03 18:28:14

  سلام. شرایط تعلق گرفتن خوابگاه به دانشجو ها به عوامل زیادی مثل داشتن خوابگاه و ظرفیت و اولویت های پذیرش بستگی داره. برای اطلاعات دقیق تر بهتره با امور خوابگاه های دانشگاه تماس بگیرید و شرایط رو جویا شید.

  مریم فرزین
  مریم فرزین1400-12-02 20:29:29

  باسلام من دانشجوی ازاد خوزستانم ولی الان در حاضر کاشان زندگی میکنم و مشغول کار هستم آیا به من هم تعلق میگیره؟و هزینه اش چقد میشه

  عرفان عسگری
  عرفان عسگری1400-11-24 11:34:52

  سلام افرادی که برای رفتن به کالج اقدام میکنند هم می تونن از پانسون هایی که اون کالج براشون در نظر گرفته استفاده کنند.

  نورا محمدی
  نورا محمدی1400-11-23 00:58:18

  سلام میخواستم بپرسم دبیرستانی ها که میخوان مهاجرت کنن میتونن تو خوابگاه های دانشجویی بمونن؟

  عرفان عسگری
  عرفان عسگری1400-09-19 19:38:50

  سلام وققتون بخیر فرقی نخواهند داشت از لحاظ ساعت ورود و خروج . و معمولا ساعت ورود و خروج ساعت ۵ الی ۲۱ است

  نیارا

  سلام ببخشید ساعت ورود و خروج خوابگاه دولتی و خوابگاه خودگردان فرق دارن؟ اگر فرق دارن خوابگاه دولتی چه ساعتی ورود و خروج داره خود گردان چه ساعتی

  عرفان عسگری
  عرفان عسگری1400-08-15 15:42:48

  سلام خیر همه روزه هست خوابگاه های خودگردان

  عرفان عسگری
  عرفان عسگری1400-08-15 15:37:54

  سلام بله خوابگاه دولتی میدن ولی با توجه به شرایط کرونایی ظرفیت ها محدود است‌.

  مریم زند
  مریم زند1400-08-15 11:24:17

  سلام ببخشید خوابگاه خودگردان فقط چهارشنبه پنجشنبه و جمعه برای دانشجویان هست یا هر هرروز

  بنفشه

  برای ورودی جدید ۱۴۰۰خوابگاه دولتی میدن یا خودگردان

  عرفان عسگری
  عرفان عسگری1400-07-21 21:44:48

  سلام اگر دانشگاه نظارت کامل داشته باشه بله، ولی بعضی از خوابگاه های غیر دولتی نظارت دانشگاه توشون کمرنگ تره ، به خاطر همین موضوع ممکن هست قوانین متفاوت تری داشته باشند. ولی اکثرا از قوانین دانشگاه پيروی میکنن.

  حسنا دبیر
  حسنا دبیر1400-07-20 10:53:25

  بیخشید قوانین ورود و خروج خوابگاه های غیر دولتی هم مثل دولتی هاست؟

  عرفان عسگری
  عرفان عسگری1400-07-18 12:03:42

  سلام خیر چون به صورت خصوصی اداره می‌شود نظارتی شبیه خوابگاه های دولتی ندارد و هزینه بیشتری دریافت می‌کنند. معمولا نزدیک محل تحصیل مستقر هستند ولی بعضی موارد دیده شده که دور از محل تحصیل هستند

  روغنی

  سلام وقت بخیر نظارت خوابگاه های خودگردان به انداره ی خوابگاه های دولتیه؟؟ وه اینکه فضای خوابگاه چقدر نزدیک به خوابگاه های دولتیه؟

  عرفان عسگری
  عرفان عسگری1400-06-15 16:41:12

  سلام بله ولی نه تحت عنوان خابگاه .جااهایی مثل پانسیون های خصوصی

  رویا موسوی
  رویا موسوی1400-05-24 14:46:23

  برای دبیرستان خابگاه هم وجود داره؟؟؟

کامنت بگذارید