دانشگاه شیراز، اولین دانشگاه دارای مدرک بین المللی

دانشگاه شیراز در اول با نام دانشگاه پهلوی تاسیس شد. این دانشگاه دولتی زیر نظر وزارت علوم است و از سال 1325 تاسیس شد و جزو دانشگاه های قدیمی ایران محسوب می شود. در رتبه بندی جدید در بین دانشگاه های ایرانی موفق به کسب رتبه سوم بر اساس بازده علمی شده است. همچنین از دیگر امتیازات این دانشگاه مادر رشته های مهندسی بودن آن است. دانشگاه شیراز توسط معمار آمریکایی به نام مینورو یاماساکی ساخته شده است. مینورو یاماساکی طراح مرکز نجارت جهانی نیز بوده است.تعداد دانشجویان این دانشگاه به 20.000 نفر می رسد. دانشگاه شیراز 200 رشته در مقطع کارشناسی، 300 رشته کارشناسی ارشد و 150 رشته دکتری است. این دانشگاه اولین دانشگاه ایران است که مدرکش بین المللی شد. همچنین اولین دانشگاه ایران است که برنده جایزه نوبل در آن سخنرانی کرد.


بیشتر بخوانید : دانشگاه های ایران و انواع آن


ساختمان های دانشگاه شیراز

پردیس ارم

پردیس ارم که به خوابگاه ارم معروف شده است، در مجاورت میدان ارم بر روی تپه ای فرار گرفته است. این مجموعه دارای محوطه بسیار بزرگی است که در دامنه کوه واقع شده است. در این محوطه بزرگ تعدادی از ساختمان های اداری، کلاس ها و خوابگاه ها قرار گرفته است. ساخت این مجتمع مصادف با انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم پهلوی گشت که نیمه کاره ماند. به همین خاطر ساختمان های مربوط به دانشگاه شیراز پراکنده شده اند.

پردیس مهندسی

پردیس مهندسی دارای دو ساختمان و یک کتابخانه بزرگ با نام خوارزمی است. این سه در فاصله کمی از هم در خیابان های زند و ملاصدرا و میدان نیازی فرار گرفته اند. دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز در سال 81 توسط وزارت علوم و تحقیقات به عنوان قطی مکانیک محاسباتی ایران برگزیده شده است.

خوابگاه های دانشگاه شیراز

 • خوابگاه پسرانه شهید مفتح
 • خوابگاه پسرانه شهید دستغیب
 • خوابگاه پسرانه شهید چمران
 • خوابگاه پسرانه ایران سرا
 • خوابگاه پسرانه کشاورزی
 • خوابگاه پسرانه دامپزشکی
 • خوابگاه دخترانه ارم ۳
 • خوابگاه دخترانه ارم ۴
 • خوابگاه دخترانه ارم ۵
 • خوابگاه دخترانه ارم ۸
 • خوابگاه دخترانه ارم ۹
 • خوابگاه دخترانه ارم ۱۰
 • خوابگاه دخترانه ارم ۱۱
 • خوابگاه دخترانه ارم ۱۲
 • خوابگاه دخترانه ارم ۱۳
 • خوابگاه دخترانه ارم ۱۴
 • خوابگاه متأهلین شهدا ۳٬۲٬۱

بیشتر بخوانید : تفاوت خوابگاه دولتی و خودگردان با پانسیون


رتبه دانشگاه شیراز

بر اساس گزارشات وزارت علوم در سال 2010 و 2011 دانشگاه شیراز بین 68 دانشگاه، رتبه 6 را کسب کرده است. در سال 2017 نیز این دانشگاه به عنوان برترین دانشگاه جامع ایران توسط موسسه آموزش عالی تایمز معرفی شده است. در سال 2019 سایت کیو اس دانشگاه شیراز را در رشته مکانیک بین 351 تا 400 جهانی در بین 500 دانشگاه برتر جهان دانسته است. علاوه بر این ها رشته کامپیوتر این دانشگاه بین 3 دانشگاه برتر ایران قرار گرفته است.

دانشکده ها

ادبیات و علوم انسانی

این دانشکده دارای 6 دوره کارشناسی، 12 دوره ارشد، 8 دوره دکتری است. رشته های تحصیلی این دانشکده شامل: زبان و ادبیات فارسی، زبان های خارجی و زبان شناسی، تاریخ، زبان و ادبیات عربی می شود.

اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی

از سال 1382 این دانشگاه با نام دانشکده علوم اجتماعی آغاز به کار کرد. امروزه این دانشکده دارای 6 رشته است. رشته های این دانشکده شامل: مدیریت، حسابداری، جغرافیا، اقتصاد و مدیریت جهانگردی می باشد.

الهیات و معارف اسلامی

از سال 1362 این بخش در دانشگاه شیراز آغاز به کار کرد. بعد ها به تدریج رشته های فلسفله، کلام اسلامی را نیز اضافه کرد. این دانشکده دارای حدودا 350 دانشجو در 3 مقطع می باشد. و در هر ترم بدروس عمومی را برای بیش از 7500 دانشجو کارشناسی ارائه می دهد. رشته های این دانشکده شامل : معارف اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، علوم قرآن و وفقه

حقوق و علوم سیاسی

دانشکده حقوق از سال 1356 شروع به کار کرد. این دانشکده یکی از معتبر ترین دانشکده های حقوق و علوم سیاسی در ایران است. رشته های دانشکده حقوق شامل : حقوق، حقوق و جزا و جرم شناسی، حقوق خصوصی و اسلامی، حقوق عمومی، حقوق بین الملل و علوم سیاسی می باشد.

علوم تربیتی و روان شناسی

رشته های دانشکده علوم تربیتی شامل: روانشناسی بالینی، روانشناسی تربیتی، تربیت بدنی و علوم ورزشی و روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، مدیریت و برنامه ریزی و آموزشی و درسی، مبانی تعلیم و تربیت / آموزش و پرورش دبستانی و پیش دبستانی و علم اطلاعات و دانش شناسی می باشد.

دامپزشکی

رشته ها: دامپزشکی، علوم درمانگاهی، بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی، پاتوبیولوژی، مدیریت بهداشت دام، علوم پایه

فناوری‌های نوین

این دانشکده با رشته نانو مهندسی شیمی از سال 1388 آغاز به کار کرده است.

علوم

رشته ها : آمار، علوم زمین، ریاضی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک

کشاورزی

رشته ها: مهندسی آب، اقتصاد کشاورزی، ترویج و آموزش کشاورزی، علوم باغبانی، علوم خاک، زراعت و اصلاح نباتات، علوم دامی، علوم و صنایع غذایی، گیاه پزشکی، مهندسی بیوسیستم، مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست، بیوتکنولوژی

کشاورزی و منابع طبیعی داراب

در شهر داراب در سال 1367 این دانشکده در رشته امور زراعی تاسیس شد. رشته های این دانشکده دانشگاه شیراز : اگرواکولوژی، تولیدات گیاهی، تکنولوژی مرتع و آب‌خیزداری، کشاورزی، تکنولوژی آبیاری

مهندسی برق و کامپیوتر

گروه های آموزشی این دانشکده: مهندسی و علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مهندسی مخابرات و الکترونیک، مهندسی قدرت و کنترل

مهندسی شیمی، نفت و گاز

رشته هایی که در این دانشکده قراردارند : مهندسی شیمی، مهندسی نفت، مهندسی گاز است.

مهندسی مکانیک

گروه های آموزشی دانشکده مکانیک دانشگاه شیراز: مهندسی مکانیک جامدات، مهندسی مکانیک حرارت و سیالات، مهندسی هوافضا، مهندسی هسته ای است.

دانشکده مهندسی مواد و عمران

در این دانشکده دو رشته متالورژی و یا مهندسی مواد و مهندسی عمران وجود دارد.

هنر و معماری

رشته های این دانشکده عبارتند از معماری، شهرسازی و هنر می باشد.

ارسال شده توسط
نگار آنت

1 نظر

 1. فاطمه زارع
  فاطمه زارع1401-07-02 13:33:49

  سلام وقت بخیر من امسال کنکور قبول شدم رشته علوم مهندسی خاک دانشگاه شیراز واحد داراب آیا مدرک رشته ای ک قبول شدم از دانشگاه شیراز بهم میدن و بین المللی هست من متاهل هستم آیا بهم انتقالی می‌دهند ک بیام دانشگاه شیراز؟

کامنت بگذارید