سیستم آموزشی انگلستان

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور هایی را دارند که جزو بهترین دانشگاه های دنیا هستند و دانشجو پذیرند، قطعا به سراغ کشور انگلستان خواهند رفت. انگلستان کشوری است که جزو بهترین کشور های دنیا از لحاظ کیفیت دانشگاه ها، اقامتی راحت و بورسیه است. از دیگر دلایلی که دانشجویان به سمت تحصیل در انگلستان کشیده می شوند می توان به امکانات تحصیلی بالا و سیستم آموزشی با کیفیت و مطابق با استاندارد های جهانی اشاره کرد.

نظام آموزشی انگلستان

در نظام آموزشی انگلستان که تحت نظارت اداره آموزش و پرورش بریتانیاست، به طور کلی پنج مرحله وجود دارد. این پنج مرحله عبارتند از:

 • Early Years برای سنین 5 تا 7 سال
 • Primary Education برای سنین 7 تا 11 سال
 • Secondary Education برای سنین 11 تا 14 سال
 • Further Education برای سنین 14 تا 16 سال
 • Higher Education برای سنین بالای 16 سال

پیش دانشگاهی انگلستان

دوره A Level  در انگلستان

این دوره همان دوره پیش دانشگاهی در ایران است. اگر قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و دامپزشکی را در دانشگاه های مطرح این کشور همچون دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج را دارید باید دوره A Level  را بگذرانید. اگر بتوانید میانگین نمرات بالایی در این دوره کسب کنید به شما بیشتر کمک خواهد کرد.

دوره Foundation

این دوره نیز مانند دوره A Level  مانند دوره پیش دانشگاهی در ایران است. مدت زمان این دوره یکسال است و برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های مدیریت، مهندسی، حقوق، تجارت و ... را دارند مناسب است. هزینه این دوره نسبت به دوره A Level کمتر است. شرکت در دوره Foundation در دانشگاه ها 8 تا 18 هزار پوند است و شرکت در این دوره در کالج ها 17 تا 30 هزار پوند است.

دانشگاه آکسفورد

شرایط سنی تحصیل در انگلستان

اگر به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی در انگلستان هستید بدانید محدودیت سنی وجود ندارد. تنها چیزی که شرایط سنی در آن بررسی می شود ویزا است. برای دریافت ویزا باید شرایط سنی بررسی شود. فقط برای آقایانی که مشمول نظام وظیفه هستند در اخذ ویزا باید فرآیند خاصی را سپری کنند.

ویزای تحصیلی انگلستان

برای تحصیل در انگلستان شما نیازمند ویزای این کشور هستید. بعد از سپری کردن مراحل دریافت ویزا و صدور ویزا باید این نکته را در نظر داشته باشید که موجودی حساب بانکی شما در تمام زمان اقامت و تحصیل باید کافی باشد در غیر این صورت به مشکل بر خواهید خورد.

انواع ویزای تحصیلی انگلستان

ویزا برای دوره های کوتاه مدت

افراد بالای 18 سال که می خواهند در یکی از دوره های کوتاه مدت انگلستان  شرکت کنند باید از این ویزا استفاده کنند. اغلب دوره هایی که این ویزا برای آن صادر می شود دوره های 6 ماهه هستند. اما برای دوره های آموزش زبان 1 ماهه نیز می توان از این ویزا استفاده کرد

ویزای Tier4 برای کودکان

برای افرادی در بازه سنی 4 تا 17 سال که می خواهند دوره های طولانی مدت را در انگلستان سپری کنند این ویزا مناسب است. فقط باید توجه داشته باشید که موسسه مورد نظر شما شما را برای دریافت این ویزا حمایت کند.

ویزای Tier4 عمومی

این ویزا برای افراد بالای 17 سال که قصد تحصیل در کالج ها و دانشگاه های انگلستان را دارند صادر می شود.

تحصیل در انگلستان

کار دانشجویی در انگلستان

دانشجویانی که در این کشور مشغول به تحصیل هستند می توانند در کنار تحصیل کار کنند و درآمد داشته باشند. یک دانشجوی تحت حمایت دولت که حداقل دوره 6 ماهه می گذراند می تواند در هفته 20 ساعت کار کند.

داشتن همراه هنگام تحصیل

اگر در دوره های کارشناسی بیشتر از 6 ماه و یا کارشناسی ارشد بیشتر از 12 ماه شرکت کنید، می توانید کسی را به عنوان همراه با خود داشته باشید. فرد همراه شما باید ویزای Tier4 را داشته باشد. همچنین باید حساب مالی او به قدی باشد که توانایی مالی اش را به کشور انگلستان نشان دهد.

هزینه تحصیل و زندگی در انگلستان

این هزینه بسیار وابسته به شهر محل اقامت و دوره تحصیلی است. تقریبا متوسط هزینه برای زندگی در لندن 1000 تا 1200 پوند در ماه و برای زندگی در خارج از لندن 900 تا 1000 پوند در ماه است. در ادامه میزان هزینه های تحصیل در این کشور را  در هر سال خواهیم گفت.

 • دوره دبیرستان 17 تا 30 هزار پوند
 • پیش دانشگاهی در کالج 17 تا 30 هزار پوند
 • پیش دانشگاهی در دانشگاه 8 تا 18 هزار پوند
 • کارشناسی 10 تا 38 هزار پوند
 • کارشناسی ارشد 11 تا 32 هزار پوند

زبان مورد نیاز

در کشور انگلستان زبان مورد نیاز، زبان انگلیسی است که شما می توانید از قبل مدرک آیلتس خود را داشته باشید و یا دوره ای کوتاه مدت یعنی 6 ماهه را در این کشور سپری کنید و زبان بیاموزید. برای گذراندن این دوره شما باید ویزای کوتاه مدت دریافت کنید. هزینه این دوره های زبان در کالج های معتبر انگلستان حداقل 2500 پوند است.

مدت زمان تحصیل در کشور انگلستان

هر دوره دانشگاهی در کشور انگلستان مدت زمان خاصی دارد که در ادامه این مدت زمان را برای سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بیان خواهیم کرد

 • کارشناسی 3 سال
 • کارشناسی ارشد 1 سال
 • دکتری 3 سال

این دوره ها با توجه به رشته می تواند بیشتر شود اما حداقل مدت زمان تحصیل برای مقاطع کارشناسی و دکتری 3 سال است.

دانشگاه کمبریج

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

این دوره در انگلستان یک سال است و شما بعد از سپری کردن این دوره می توانید مدرک معتبر از بهترین دانشگاه های انگلستان را دریافت کنید. برای آنکه موفق به قبولی در این دوره شوید باید به رزومه و انگیزه نامه بسیار توجه کنید. این دوره کوتاه مدت به ورود سریع شما به بازار کار با مدرک معتبر همچنین به صرفه جویی در هزینه های شما کمک می کند.

دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان به دو دسته تقسیم می شوند

دوره آموزشی

در این دوره برای رشته های هنر، مهندسی ، مدیریت کسب و کار و علوم ارائه می شود که از یک سال تا دو سال طول می کشد. در این دوره دانشجویان باید در سمینار ها و سخنرانی ها شرکت کنند.

دوره تحقیقاتی

این دوره مسئولیت بیشتری برای دانشجویان دارد و باید کاملا آکادمیک دوره خود را به پایان برسانند و همچنین ملزم به انجام پایان نامه هستند.

تحصیل در انگلستان در مقطع دکتری

این دوره در انگلستان سه ساله است و مانند سایر دوره های کشور انگلستان کوتاه مدت تر از بقیه کشور ها است. بعد از گذراندن دوره دکتری در این کشور شما می توانید مدرک Dphil  یا EdD را دریافت کنید

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در انگلستان

 • گذرنامه و کپی آن
 • پرینت تمکن مالی
 • انگیزه نامه
 • مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر مانند  IELTS یا TOEFL
 • سوابق کاری و تحصیلی
 • نامه تایید صلاحیت از دانشگاه یا مدرسه متقاضی در ایران
 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد و پروپوزال برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری
 • ترجمه مدارک بسیار ضروری

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید