معرفی رشته مهندسی برق

اگر بخواهیم تعریفی کلی از رشته ی مهندسی برق داشته باشیم باید بگوییم که محور اصلی فعالیت های مهندسی برق تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگر است. که البته این سیگنال می تواند شکل موج های باشد. به عنوان مثال فرض کنید میخواهید صای خود را ضبط کنید. ابتدا با استفاده از وسیله ای به نام میکروفون صدای ما به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و در رایانه ذخیره می گردد. سپس توسط دستگاه دیگری به نام بلندگو (speaker) سیگنال های الکتریکی به سیگنال های صوتی تبدیل می شوند تا بتوانیم صدا را بشنویم. رشته ی مهندسی برق دارای چهار گرایش کنترل، قدرت، الکترونیک و مخابرات است.

آشنایی با گرایش های مهندسی برق

گرایش الکترونیک

این گرایش خود به دو بخش میکروالکترونیک و مدار و سیستم تقسیم می شود. میکرو الکترونیک شامل ساخت قطعات ساده و پیچیده می باشد. مدار و سیستم، طراحی و ساخت سیستم ها و تجهیزات الکترونیک با استفاده از قطعاتی که در میکرو الکترونیک ساخته می شود است. به عنوان مثال یک گوشی تلفن همراه برای برقرای تماس هم به قطعات الکترونیکی و هم به سیستم های که از قطعات الکترونیکی تشکیل شده اند نیاز دارد. بسیاری از دستگاه هاهی الکترونیکی از جمله سیستم هدایت اتوماتیک هواپیما، سیستم های رادیویی و ماواره ای از جمله ی این موارد هستند.

گرایش مخابرات

این گرایش شامل دو بخش میدان و سیستم است. در بخش میدان دانشجویان به مطالعه ی میدان های مغناطیسی، امواج، ماکروویو، آنتن و... می پردازند تا بتوانند بهترین شکل انتقال امواج را پیدا کنند. به عنوان مثال اگر بخواهیم سیگنالی را از ایستگاه های رادیویی بفرتسیم، این امواج از طریف آنتن های مخصوصی در فضا منتشر می شوند و از سوی دیگر آنتن های مخصوصی این امواج را دریافت کرده و به صدا تبدیل می کنند. در سمت دیگر در بخش سیستم دانشجویان باید سیستم هایی را طراحی کنند که بتوان با آن به بهترین شکل این امواج را بتوان از شکلی به شکل دیگر تبدیل کرد. مثال ذکر شده را در نظر بگیرید. باید سیستمی طراحی شود تا امواج را بتوان قابل ارسال برای آنتن ها کرد. از سوی دیگردستگاه های وجود دارد که این امواج را دریافت می کند و تبدیل به صوت می کند. همچنین دانشجویان این بخش به طراحی سیستم هایی می پردازند که امواج اصلی را از امواج مزاحم مانند نویز یا پارازیت تشخیص دهند و آن ها را حذف کنند.

گرایش کنترل

هدف این گرایش بررسی خروجی های یک سیستم با توجه به ورودی های آن با توجه به نکات و شرایط طراحی آن است . به عنوان مثال یک نیرگاه تولید برق را در نظر بگرید. در این نیروگاه توربین هایی وجود دارد که با چرخش خود انرژی مکانیکی مورد نیاز برای تتولید برق را تامین می کند. این توربین ها باید با سرعت مشخصی بچرخند و کنترل پیوسته ی سرعت چرخش آن ها با سیستم های دقیقی است که توسط مهندسین برق این گرایش طراحی می شود. علم کنترل فقط در مهندسی برق مورد استفاده قرار نمیگیرد بلکه در علوم مهندسی دیگر مانند مهندسی مکانیک کاربرد دارد.

گرایش قدرت

در این گرایش دانشجویان با روش های تولید برق در نیروگاه های آبی، گازی، سیکل ترکیبی و ... و همچنین روش های انتقال آن از طریق خطوط انتقال، و توزیع آن به شبکه های خانگی است. در بخش تولید هدف فراگیری روش های تولید در انواع نیروگاه هاست و در بخش انتقال و توزیع بهترین روش برای انتقال برق برای رسیدن به دست مصرف کننده است.

توانایی های لازم و شرایط شغلی

مهندسی برق بیشتر بر پایه ی ریاضیات استوار است و افراد علاقه مند به این رشته باید توانایی بالایی در تحلیل و درک مسائل پیچیده ریاضی داشته باشند. همیچنین باید علاقه مند به کار با وسایل برقی نیز باشند. به طور کلی در علوم مهندسی کار های عملی همانند مسائل تئوری از اهمیت ویژه ای برخوردار است که متاسفانه توجه خاصی به آن نمی شود. دانشجویان این رشته در صورتی که توانایی های خود با یادگیری عمیق مفاهیم و مطالب درسی و همچنین فعالیت های عملی بالا ببرند موقعیت های زیادی برای پیدا کردن شغل خواهند داشت. در هر جایی که مجموعه های عظیم مهندسی مانند کارخانه های سیمان، خودروسازی، نیروگاه های برق و ... باشد حضور مهندسین برق نیز در آنجا ضروری است. همینطور وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنایع، دفاع و سازمان و شرکت های خصوصی و دولتی از دیگر موقعیت های است که دانشجویان این رشته می توانند مشغول به کار شوند.

ارسال شده توسط
حمیدرضا عابدینی
من حمیدرضا عابدینی هستم. مدیر وبسایت کلاسور. همراه با دوستانم سعی کردیم محیطی رو آماده کنیم تا دانشجوها و افرادی که در حال تحصیل هستند تجربه ی بهتری در آموزش داشته باشند.نظراتتون رو برام در قسمت "تماس با ما" بنویسید.

0 نظر

کامنت بگذارید