بهترین سایت‌های کاریابی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نسل جوان و دانشجوی ایرانی، پیدا کردن شغل است. جوانان برای رسیدن به آرزوهای بلند خود نیاز به پیدا کردن کاری متناسب با مهارت‌ها و شایستگی‌های خود دارند. بازار کار امروزه با اضافه شدن استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی رونق تازه‌ای یافته است. این کسب‌وکارها در کنار به وجود آوردن فرصت‌های شغلی جدید، باعث انگیزه گرفتن جوانان برای جدی گرفتن ایده‌های خود هستند. در این میان تعدادی سایت وجود دارند که شما با مراجعه به آن‌ها می‌توانید فرصت‌های شغلی موجود را جستجو کرده و پس از مشاهده‌ی جزییات آن اقدام به ارسال رزومه نمایید.

چرا سایت کاریابی؟

در گذشته موقعیت‌های شغلی از طریق آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار یا نصب در یک مکان خاص به اطلاع متقاضیان می‌رسیدند. کسانی که به دنبال شغل بودند باید آگهی را دیده سپس با شماره تماس می‌گرفتند و آمادگی خود برای پذیرش شغل را اعلام می‌کردند. در این روش جدا از اینکه امکان پنهان ماندن یک یا چند موقعیت شغلی از چشم متقاضی وجود داشت، زمان و انرژی زیادی نیز از او تلف می‌شد.

ظهور اینترنت و عمومی شدن استفاده از آن در دو دهه‌ی گذشته، به تدریج تمام زمینه‌ها را تحت پوشش قرار داد. امروزه تقریبا تمام کاریابی‌های انجام شده در کشورهای پیشرفته، از طریق سایت‌هایی مثل لینکدین، ایندید و... انجام می‌شود. سایت‌های کاریابی در ایران نیز راه خود را پیدا کرده‌اند و در حال حاضر خصوصا در بین نسل جوان کاربرد بسیاری دارند. البته در ایران هنوز استفاده از این سایت‌ها به طور کامل جا نیفتاده است و همچنان از روش کلاسیک استفاده می‌شود.

مزایای اصلی سایت کاریابی

  • صرفه‌جویی در زمان و هزینه
  • وجود امکان تحقیق در مورد فضای شرکت قبل از مراجعه به آن
  • امکان جستجوی پیشرفته در بین فرصت‌های شغلی موجود
  • رساندن احتمال ازقلم افتادن یک فرصت شغلی به نزدیک صفر
  • در گذشته آگهی‌ها صرفا در روزنامه چاپ یا جایی نصب می‌شدند، اما در حال حاضر و با وجود این وبسایت‌ها، خود کاریابی باعث ایجاد صدها فرصت شغلی شده است

یک سایت کاریابی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانطور که گفته شد، هدف اول اینگونه سایت‌ها از بین بردن موانع مختلف و بالا بردن سرعت و دقت فرآیند کاریابی برای هر دوطرف (کارفرما و متقاضی) است. برای اتفاق افتادن این مسئله نیاز است سایت از نقشه و رابط کاربری خوبی برخوردار باشد. پوشش دادن تعداد زیادی از فرصت‌های موجود هم ویژگی اساسی دیگری است که یک سایت کاریابی خوب باید داشته باشد. بعد از این‌ها نوبت به جستجوی قوی و امکان فیلتر کردن نتایج می‌رسد. این ویژگی به متقاضیان کمک می‌کند کاری متناسب با نیازهای خودشان پیدا کنند.

امکانات اضافه مثل نشان دادن عکس‌هایی از محل کار، نمایش لوکیشن محل کار روی نقشه، پشتیبانی قوی و انتشار مطالبی مفید برای متقاضیان و کارفرمایان در بخش بلاگ نیز می‌تواند بر اعتبار سایت کاریابی بیفزاید.

بهترین سایت‌های کاریابی در ایران

  1. جاب ویژن: محصولی از یک شرکت دانش بنیان از دانشگاه شریف است که در کنار رابط کاربری قوی از امکانات بالایی برخوردار است و یکی از بهترین سایت‌های کاریابی در ایران محسوب می‌شود. این سایت هم به متقاضیان و هم به کارفرمایان امکانات ویژه‌ای را ارائه می‌کند. شما به عنوان متقاضی می‌توانید با استفاده از آزمون خودشناسی خوبی که در این سایت وجود دارد علایق و استعدادهای خود را بهتر شناخته و به سمت زمینه‌ی کاری مورد علاقه‌ی خود حرکت کنید. این سایت همچنین سیستم هوشمندی برای انطباق آگهی‌ها با کاربران دارد.
  2. حامی کار: این سایت اولین سایت کاریابی راه‌اندازی شده در ایران است و از سال 1384 در این زمینه فعالیت می‌کند. وبسایت «حامی کار» جدا از ظاهر زیبای خود، خدماتی ویژه در زمینه‌ی حقوقی به کارکنان ارائه می‌دهد. در واقع جدا از پیدا کردن کار بر روی این وبسایت می‌توانید دعاوی و مطالبات کاری خود را هم با کمک آنان پیگیری کنید. در کنار این‌ها حامی کار برای پیدا کردن محل کار ارزان و کار به صورت کارآموزی نیز مناسب است.
  3. ایران استخدام: این سایت که سابقه‌ای نزدیک به یک دهه در زمینه‌ی خدمات کاریابی دارد، یکی دیگر از سایت‌های قدرتمند موجود است. جستجوی پیشرفته و پوشش تمام نقاط کشور از مزایای ایران استخدام محسوب می‌شوند. بخش بلاگ این سایت نیز با قدرت و در صدر جستجوی گوگل به فعالیت ادامه می‌دهد.
  4. جابینجا: در جابینجا می‌توانید جدا از جستجوی پیشرفته و فیلتر کردن نتایج، رزومه ساخته و آن را به اشتراک بگذارید. اینگونه است که سایت شما را در صورت تطابق با نیازهای کارفرمایان به آن‌های معرفی می‌کند. جابینجا در حال حاضر از محبوبیت بسیار بالایی در بین سایت‌های مختلف کاریابی برخوردار بوده و انتخاب اول بسیاری از جوانان ایرانی است. این سایت همچنین خدماتی همچون ضمانت تعداد رزومه‌های تطابق یافته برای منتشر کنندگان آگهی کار ارائه می‎‌نماید.
  5. کاربانک: شاید این سایت محبوبیت و جذابیت جابینجا یا جاب ویژن را نداشته باشد؛ اما نکته‌ی مثبت شاخص آن مربوط به بخش بلاگ و مقالاتی است که برای هر دو سمت (کارفرما و متقاضی) مفید هستند. این بخش باعث شده که کاربانک بیشتر دیده شود و در حال حاضر یکی از رقیبان اصلی موارد بالا به حساب بیاید.

کلام آخر

سایت‌های کاریابی در حال حاضر جایگزین دیوارها، روزنامه‌ها و شیشه‌ی مغازه‌ها شده‌اند. در این سایت‌ها هر آگهی به جای یک صفحه‌ی کاغذی، یک صفحه‌ی اینترنتی دارد و به جای چند جمله‌ی نامشخص، توضیحات دقیقی درباره‌ی جزییات و شرایط کار در آن درج شده است. این سایت‌ها در دهه‌ی اخیر محبوبیت رو به رشدی را تجربه کرده‌اند و در حال حاضر در حال پوشش دادن شهرستان‌ها می‌باشند. یک سایت کاریابی خوب ظاهر و نقشه‌ی خوبی دارد و کاربر را به دردسر نمی‌اندازد. علاوه بر این باید بتوان در میان موارد متنوعی جستجو کرد و نتایج را فیلتر نمود. بخش‌هایی مثل بلاگ، تست شخصیت شناسی، نقشه و پشتیبانی قوی، به عنوان امکانات اضافی و امتیاز در رقابت برای هر سایتی محسوب می‌شوند. در حال حاضر جابینجا و جاب‌ویژن گوی سبقت را از دیگر رقیبان ربوده‌اند اما تمام سایت‌های یاد شده در مطلب بالا پتانسیل خوبی برای رساندن شما به شغل مورد نظرتان خواهند داشت.

ارسال شده توسط
پوریا پدرام
کارشناس آی‌تی، دانشجوی ارشد کارآفرینی، نویسنده، ویراستار، مترجم، عاشق ایده‌های جدید و داستان‌سرایی!

0 نظر

کامنت بگذارید