چهار گام برای انتخاب رشته‌ی موفق

تحصیلات تکمیلی امروزه نه‌تنها در ایران بلکه در جهان از محبوبیت بالایی برخوردار است. در ایران سالانه صدها هزار نفر در قالب کنکور برای مقاطع مختلف آزمون می‌دهند و تعداد قابل توجهی از آن‌ها مجاز به انتخاب رشته خواهند بود. این افراد باید در مهلت مشخص شده، اولویت‌های خود را از جهت رشته و دانشگاه در سایت سنجش ثبت کرده و تا اعلام نتایج منتظر بمانند. ممکن است فکر کنید اهمیت این مرحله در مقایسه با آماده‌سازی پیش از آزمون و عملکرد داوطلب در روز آزمون کمتر است. این حرف کاملا غلط نیست اما باید دقت داشت که کوتاهی و سهل‌انگاری در این مرحله می‌تواند تمام زحمات شما را به باد دهد. در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که چگونه می‌توان با انجام چهار گام بسیار ساده، برخورداری از بهترین نتیجه‌ی ممکن (با توجه به رتبه) را تضمین کرد.

گام اول: با خودتان رو راست باشید

ابتدایی‌ترین نکته در مورد انتخاب رشته، تعیین اولویت‌هاست. در انتخاب رشته معمولا گزینه‌های بسیار زیادی پیش روی شما قرار دارد و هرچه رتبه‌ی بهتری داشته باشید این گزینه‌ها بیشتر و در نتیجه انتخاب سخت‌تر خواهد شد. مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین معیار برای یک انتخاب رشته‌ی موفق، اولویت‌های خود فرد است. شما ابتدا باید خودتان را بشناسید و از استعدادها و علایق خود با خبر شوید و سپس با توجه به این‌ها رشته یا گرایش مورد نظر را انتخاب کنید.

 این مرحله هر زمان انجام شود دید شما را باز کرده و انگیزه‌ی مضاعفی ایجاد خواهد کرد. به طور مثال وقتی پشت کنکور باشید اما بدانید قصدتان ورود به یک گرایش و در ادامه شغل خاص است، نشاط و شور بیشتری برای مطالعه خواهید داشت. پس هرچه زودتر به فکر شناخت عمیق و دقیق خود باشید.

انتخاب رشته ارشد

در کنار شناخت خود به تحقیق در مورد رشته‌ها، گرایش‌ها، شهرها و دانشگاه‌های مختلف هم بپردازید. با شبکه‌های اجتماعی این کار (پیدا کردن افرادی که در آن دانشگاه یا رشته‌ی خاص تحصیل کرده‌اند) به هیچ وجه سخت نخواهد بود. شرایط محیطی و سطح علمی دانشکده‌های مختلف هر دانشگاه را به هیچ عنوان نمی‌توان از روی دفترچه فهمید.

گام دوم: به هر منبعی اعتماد نکنید

کنکور در کشور ما یک مسئله‌ی مهم و در نتیجه یک منبع درآمد بسیار خوب است. تدریس درس‌های کنکور، برگزاری آزمون آزمایشی و مشاوره‌ی انتخاب رشته از مهم‌ترین منابع درآمد موسسات آموزشی کنکوری به حساب می‌آیند. در این میان افرادی سودجو همواره به دنبال پیدا کردن قربانی وسوء‌استفاده از نشاط و شور آن‌ها برای موفقیت هستند. برای همین باید آگاه باشید و اخبار و اطلاعیه‌ها را از سایت سنجش دریافت کنید. برای مشاوره و دیگر خدمات مربوط به کنکور هم به دنبال موسسات معتبر باشید.

افراد زیادی به خاطر هزینه‌ی کمتر یا وعده‌‌های دروغین در دام موسسات جعلی و افراد کلاهبردار می‌افتند. از طرف دیگر، تجربه و تعهد مشاور یا مدرس می‌تواند در آینده‌ی شما تاثیرگذار باشد، پس از هزینه کردن برای یک برند معتبر در زمینه‌ی کنکور ترسی نداشته باشید. چون که این هزینه (اگر در راستای استعداد و علاقه‌ی واقعی شما باشد) به موفقیت خواهد رسید و جبران می‌شود.

دفترچه‌ها و اعلامیه‌های منتشر شده توسط سایت سنجش را با دقت مطالعه کنید. گاهی تبصره‌ها یا قوانین جدیدی از این طریق ابلاغ می‌شود که ممکن است مربوط به شما بوده و شرایط را برایتان تغییر دهد. در نتیجه مطالعه‌ی با دقت اطلاعیه‌های سایت سنجش برای داوطلبان از اهمیت بالایی برخوردار است.

گام سوم: از مشاوره استفاده کنید

بعضی از افراد انتخاب رشته را سطح پایین می‌بینند و معتقدند به راحتی می‌توان آن را انجام داد. افراد باهوش اما به دنبال استفاده از تجربیات موفقیت یا شکست دیگرانند. برای مشاوره حتما لازم نیست به یک موسسه‌ی گران و سطح بالا مراجعه کنید. اولین و راحت‌ترین منبع در دسترس شما اینترنت است. یک جستجوی ساده در اینترنت (همانطور که شما را به این مقاله رسانده است) می‌تواند منجر به پیدا کردن راهنمایی‌های ارزشمندی شود.

 

از جستجوی شبکه‌های اجتماعی هم غافل نشوید. می‌توانید با یک استوری در اینستاگرام یا یک توییت یا حتی پیامی در کانال تلگرامتان، از کسانی که تجربه‌ی کنکور در مقطع شما را دارند درخواست کمک و راهنمایی کنید. غرورتان را کنار بگذارید و از هر دوست و آشنایی که در این زمینه تجربه دارد مشاوره بخواهید، این غرور در برابر موفقیتی که ممکن است اندازه‌ی شنیدن یک جمله با شما فاصله داشته باشد، هیچ خواهد بود. کلیک روی هشتگ‌هایی همچون #کنکور_ارشد یا #انتخاب_رشته هم می‌تواند مطالب مفیدی را به شما نشان بدهد.

آخرین راه و گران‌ترین آن‌ها مراجعه به مراکز رسمی و استفاده از مشاوران با تجربه‌ی کنکور است. مرحله‌ی تحقیقات در مورد موسسات و مشاوران معتبر را بهتر است قبل از اعلام نتایج آغاز کنید. چون که پس از اعلام نتایج زمان محدودی برای انتخاب رشته خواهید داشت و عجله برای انجام این پروسه مفید نیست.

مشاوره‌های تحصیلی زیادی در سطح اینترنت وجود دارند. یک نمونه از موسسه‌ی مشاوره‌ای معتبر برای کنکور ارشد را اینجا ببینید. این لینک هم نمونه‌ای از موسسات معتبر برای کنور کارشناسی است.

 

گام چهارم:  لیست بسازید

سایت سنجش در حال حاضر پس از وارد کردن کد مربوط به رشته، گرایش و دانشگاه مورد نظر، نام آن را برای جلوگیری از اشتباه نمایش می‌دهد. اما باید دقت داشته باشید که همچنان احتمال اشتباه به صفر نرسیده است. از طرفی داشتن یک لیست به شما امکان سامان‌دهی به انتخاب‌ها و ویرایش نهایی قبل از وارد کردن در سایت را می‌دهد. مخصوصا اگر تعداد انتخاب‌های شما بیش از 20 عدد است، حتما قبل از ورود به سایت لیست خود را تهیه کرده و بررسی کنید.

انتخاب رشته کنکور

 

نتیجه‌گیری

انتخاب رشته جایی است که نتیجه‌ی تمام زحمات شما را مشخص خواهد کرد. آسان گرفتن این مرحله می‌تواند نتایج جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد. فراموش نکنید نتیجه‌ی نهایی، نتیجه‌ی زحمات یک یا چندسال از زندگی شما خواهد بود و شکست در این فرآیند می‌تواند به بی‌انگیزگی شما منجر شود. مراحل بالا ساده به نظر می‌رسند ولی دقت در انجام همین مراحل ساده، می‌تواند تضمین قدرتمندی برای جبران شدن زحمات شما باشد. فراموش نکنید انتخاب رشته‌ی موفق جای درس خواندن یا تست زدن را نمی‌گیرد بلکه فقط از هدر رفتن تلاش‌ها و گرفتن نتیجه‌ای پایین‌تر از لیاقت شما و رتبه‌ی کسب شده توسط شما جلوگیری خواهد کرد.

ارسال شده توسط
پوریا پدرام
کارشناس آی‌تی، دانشجوی ارشد کارآفرینی، نویسنده، ویراستار، مترجم، عاشق ایده‌های جدید و داستان‌سرایی!

0 نظر

کامنت بگذارید