اشتباهات رایج در خلاصه نویسی

اگر داوطلب شرکت در کنکور سراسی هستید باید بدانید یکی از اصلی ترین مراحل برای آمادگی در کنکور خلاصه نویسی است. خلاصه نویسی به شما کمک خواهد کرد تا در کوتاه ترین زمان مطالب خوانده شده را مرور کنید. خلاصه نویسی تنها برای کنکور مفید نیست، بلکه برای تمامی امتحانات و آزمون های پیش روی شما بسیار کاربردی است. در این مقاله از کلاسور اشتباهات رایج در خلاصه نویسی را مطرح کرده ایم تا در دام این اشتباهات نیفتید.

اشتباهات جدی در خلاصه نویسی

خط کشیدن زیر همه مطالب

وقتی کتابی را برمی دارید و شروع به خواندن می کنید، احتمالا با این مشکل مواجه شده اید که شروع به خط کشیدن بر زیر تمام مطالب آن می کنید. وقتی برای بار دوم شروع به خواندن می کنید، با کتابی مواجه می شوید که تمامی سطر های آن هایلایت شده اند و یا بر زیر آن خط کشیده شده است. برای اینکه بتوانید از انجام این کار بپرهیزید، می توانید سوالات مهم امتحانی و یا کنکور را در حد کوتاه نگاهی انداخته و با توجه به آن ها شروع به خواندن مطالب کنید. حال میتوانید به راحتی ارزش مطالب را تشخیص دهید و مهم ترین ها را هایلایت کنید.

توجه نکردن به کلیت فصل

یکی از مشکلاتی که دانش آموزان و دانشجویان با آن درگیر هستند، توجه نداشتن به اصل موضوع هر فصل است. این مشکل اصولا به علت کمبود وقت رخ می دهد. اما اگر شما بتوانید قبل از خواندن مطالب هر فصل، با کلیت آن آشنا شوید و ساختار آن را بیابید علاوه بر اینکه سرعت مطالعه شما بیشتر می شود، قدرت فهم و یادگیری تان نیز افزایش می یابد. در این روش شما از کل به جزء حرکت می کنید و در هنگام مطالعه قدرت تشخیص مطالب مهم از غیر مهم را خواهید داشت.

نوشتن عین جمله ها در خلاصه نویسی

از دلایلی که افراد مرتکب این اشتباه می شوند این است که فکر می کنند جمله مورد نظر حاوی نکته تستی است. به همین دلیل عین جمله را یادداشت می کنند. نوشتن خلاصه دروس اگر به صورتی باشد که عین جملات را بنویسیم در حافظه تصویری ما نقش می بندد. حافظه تصویری انسان ها نمی تواند جوابگوی همه سوالات کنکور باشد. برای رفع این مشکل باید اول به سراغ یادگیری بروید، سپس خلاصه نویسی کنید. در اصل خلاصه نویسی استفاده از درک شما از مطالبی که خوانده اید است.

پرهیز از استفاده علائم اختصاری

برای اینکه بتوانید مطالبی را که می خوانید دسته بندی کنید، بهتر است تا از علائم اختصاری استفاده کنید. اما استفاده از علائم زیاد و یا استفاده ازعلائم اختصاری پیچیده می تواند تمرکز شما را بهم بزند. پس علائم زیاد نه تنها به شما کمک نمی کند، بلکه ذهن شما را نیز آشفته خواهد کرد.

استفاده از هایلایت

استفاده از ماژیک های هایلات و علامت دار کردن مطالب کلیدی و مهم می تواند به حفظ و به خاطر سپاری مطالب کمک بسیاری به شما بکند. در مورد هایلایت کردن باید حواستان باشد تا از تعداد رنگ های زیادی استفاده نکنید تا دچار دگرگونی شوید. همچنین همانطور که قبلا گفته شد از هایلایت همه موارد بپرهیزید.

پراکنده نوشتن

خلاصه نویسی بسیار شبیه به تقلب نوشتن است. همه ما تا به حال یکبار تجربه نوشتن تقلب را داشته ایم و اگر هم ننوشته باشیم، تا به حال پیش آمده است که تقلب بقیه را دیده باشیم. نکته ای که در تقلب نوشته شده وجود دارد این است که در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانید به مطلب مورد نظر خود برسید. در نوشتن خلاصه ها نیز باید به این نکته توجه کنید و در نوشتن آن ها وسواس به خرج دهید. تا از نظم خاصی پیروی کند و زمانی که می خواهید آن ها را مطالعه کنید شما را دچار گیجی نکند.

حجم زیاد خلاصه ها

خلاصه نویسی به نوعی هنر محسوب می شود. شما باید بتوانید کوتاه ترین جملات را برای بیان نکات کلیدی مطالب خوانده شده، استفاده کنید. اگر در نوشتن خلاصه ها، چارچوب خاصی را در نظر بگیرید و سعی کنید این چارچوب را در کل خلاصه نویسی خود پیاده کنید تا نظم آن رعایت شود. در مرحله اول به سراغ نکات مهم و کاربردی بروید. و در هر مرحله که پیش می روید، به نکات جزئی تر و ریز تری بپردازید.

اگر بتوانید این موارد را در نوشتن خلاصه رعایت کنید، بالاترین بهره وری را از خلاصه های خود خواهید داشت. زیرا نوشتن خلاصه از مطالب به شما کمک خواهد کرد تا علاوه بر فهم بیشتر مطالب، بتوانید در کوتاه ترین زمان آن ها را مرور کنید.

 

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید