تفاوت خوابگاه دولتی و خودگردان با پانسیون

خوابگاه، پانسیون، خوابگاه خودگردان و دولتی یا دانشجویی انواع مکان های اقامتی می باشد که برای دانشجویان و گاه افراد شاغل در شهرهای بزرگ کم و بیش آشنا هستند. در این مقاله قصد داریم در مورد تفاوت خوابگاه دولتی و خودگردان با پانسیون بیشتر توضیح دهیم.

خوابگاه

خوابگاه نوعی مکان اقامتی نیمه موقت برای افرادی است که معمولا در یک مورد اشتراک داشته و جزو صنف یکسانی محسوب می شوند. برای مثال خوابگاه دانشجویی، خوابگاه برای سربازان در پادگان اقامتگاه هایی ویژه قشر دانشجویان یا سربازان می باشند.

تفاوت خوابگاه دولتی و خودگردان

خوابگاه دانشجویی اقامتگاهی ویژه دانشجویان که در دانشگاه های مختلف برای اسکان دانشجویان غیربومی کاربرد دارد. دانشگاه های دولتی خوابگاه دولتی دارند که با هزینه بسیار کم در اختیار دانشجویان قرار می دهند، اما گاهی ظرفیت این خوابگاه ها جوابگوی تعداد پذیرفته شدگان نیست در نتیجه دانشگاه تعدادی خوابگاه خودگردان را تحت نظر بخش امور دانشجویی و خوابگاه های دانشگاه ایجاد می کند.

خوابگاه خودگردان هزینه بیشتری نسبت به خوابگاه دولتی دارند و بیشتر خوابگاه های دولتی در پردیس دانشگاه قرار دارند در حالی که خوابگاه های خودگردان بیشتر در مرکز شهر و دور از دانشگاه قرار گرفته اند.  نکته قابل ذکر اینکه خوابگاه دولتی معمولا محدودیت 4 ترم یا 6 ترم استفاده را برای دانشجویان قرار می دهند، اولویت استفاده از خوابگاه دولتی با دانشجویان ورودی روزانه می باشد در حالی که خوابگاه های خودگردان بیشتر به ورودی های شبانه و یا دانشجویانی که مدت زمان سکونت آنها در خوابگاه دولتی به پایان می رسد اختصاص می یابد.

خوابگاه دولتی از نظر سطح امکانات  و متراژ اتاق ها در همه طبقات و واحدها معمولا یکسان هستند. در هر طبقه تعدادی اتاق قرار دارد که دانشجویان در اتاق های 4،6 یا به ندرت 8 نفره ساکن می شوند. فضاهای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام در هر سوئیت برای استفاده کل اتاق ها مشترک می باشد. اما در خوابگاه خودگردان یکسان بودن اتاق ها چندان مطرح نیست. به طور کلی زندگی در خوابگاه خودگردان کمی بیشتر به خانه شباهت دارد. در خوابگاه دولتی نظافت اتاق ها به عهده اعضای اتاق می باشد اما فضای آشپزخانه و سرویس ها نظافت می شود. خوابگاه های خودگردان نیز در این زمینه تقریبا مشابه خوابگاه دولتی هستند. 

خوابگاه خودگردان غیر دولتی

امکانات رفاهی خوابگاه های دولتی و خوابگاه های خودگردان تحت نظر دانشگاه معمولا حداقل امکانات می باشد. در نتیجه برخی دانشجویان به دنبال یافتن خوابگاه خودگردان غیردولتی هستند که امکاناتی بهتر و محیطی راحت تر برای اسکان دانشجویان فراهم کرده اند. هر خوابگاه خودگردان غیردولتی باید مجوزی از شرکت تعاونی خوابگاه داران غیردولتی برای فعالیت خود داشته باشند.

قوانین رفت و آمد درباره ساعت ورود و خروج در خوابگاه های دولتی و خودگردان به یک شکل می باشند.

پانسیون چیست؟ و تفاوت خوابگاه و پانسیون

یکی از نیازهایی که گسترش زندگی شهری در کلان شهرها ایجاد کرده است مساله مسکن است. هزینه های بالای مسکن در این شهرها باعث شده است تا افرادی که برای کار یا تحصیل به آن مهاجرت می کنند برای یافتن مسکن مورد نظر خود زندگی در پانسیون ها را انتخاب کنند. پانسیون ها اقامتگاهی مابین هتل و خانه هستند که برای اسکان موقت به صورت ماهانه یا سالانه اجاره داده می شوند. پانسیون نسبت به خوابگاه از امکانات بیشتری برخوردار است و طبیعتا هزینه های بیشتری برای اسکان در این نوع اقامتگاه پرداخت دریافت می شود. 

قوانین و مقررات در پانسیون

از جمله قوانین اولیه برای امکان اقامت در پانسیون ارائه یک سری مدارک شناسایی و معرفی نامه است که از جمله آن میتوان به کارت شناسایی، کارت دانشجویی برای دانشجویان و فرم معرفی نامه از محل کار برای کارمندان است. هر دانشجو، کارمند یا کارآموز برای اقامت در پانسیون باید در ابتدا پولی را به عنوان ودیعه در قبال سکونت و همچنین پول اجاره یک ماه را پرداخت کند. لازم به ذکر است که عدم ارائه هر یک از این مدارک به منزله عدم سکونت تلقی میشود.

ارسال شده توسط
نگار آنت

10 نظر

 1. عرفان عسگری
  عرفان عسگری1400-08-15 15:42:48

  سلام خیر همه روزه هست خوابگاه های خودگردان

  عرفان عسگری
  عرفان عسگری1400-08-15 15:37:54

  سلام بله خوابگاه دولتی میدن ولی با توجه به شرایط کرونایی ظرفیت ها محدود است‌.

  مریم زند
  مریم زند1400-08-15 11:24:17

  سلام ببخشید خوابگاه خودگردان فقط چهارشنبه پنجشنبه و جمعه برای دانشجویان هست یا هر هرروز

  بنفشه

  برای ورودی جدید ۱۴۰۰خوابگاه دولتی میدن یا خودگردان

  عرفان عسگری
  عرفان عسگری1400-07-21 21:44:48

  سلام اگر دانشگاه نظارت کامل داشته باشه بله، ولی بعضی از خوابگاه های غیر دولتی نظارت دانشگاه توشون کمرنگ تره ، به خاطر همین موضوع ممکن هست قوانین متفاوت تری داشته باشند. ولی اکثرا از قوانین دانشگاه پيروی میکنن.

  حسنا دبیر
  حسنا دبیر1400-07-20 10:53:25

  بیخشید قوانین ورود و خروج خوابگاه های غیر دولتی هم مثل دولتی هاست؟

  عرفان عسگری
  عرفان عسگری1400-07-18 12:03:42

  سلام خیر چون به صورت خصوصی اداره می‌شود نظارتی شبیه خوابگاه های دولتی ندارد و هزینه بیشتری دریافت می‌کنند. معمولا نزدیک محل تحصیل مستقر هستند ولی بعضی موارد دیده شده که دور از محل تحصیل هستند

  روغنی

  سلام وقت بخیر نظارت خوابگاه های خودگردان به انداره ی خوابگاه های دولتیه؟؟ وه اینکه فضای خوابگاه چقدر نزدیک به خوابگاه های دولتیه؟

  عرفان عسگری
  عرفان عسگری1400-06-15 16:41:12

  سلام بله ولی نه تحت عنوان خابگاه .جااهایی مثل پانسیون های خصوصی

  رویا موسوی
  رویا موسوی1400-05-24 14:46:23

  برای دبیرستان خابگاه هم وجود داره؟؟؟

کامنت بگذارید