مدیریت زمان به روش افراد موفق

اگر در این فکر هستید که اگر در روز چند ساعت بیشتر وقت داشتید آنگاه فردی موفق تر بودید! یا دائما خود را با مدیران و یا افراد موفقی که به خوبی زمان خود را مدیریت می کنند مقایسه می کنید. و برای شما سوال است که فلان شخص با توجه به درگیری های زندگی و مشفله زیادش چطور از پس همه کار هایش بر می آید.باید بدانید که کلید حل این مشکلات در مدیریت زمان درست است. در ادامه با مدیریت زمان به روش افراد موفق آشنا خواهید شد.

مدیریت زمان چیست؟

در ابتدا بهتر است تعریف ساده ای از مدیریت زمان داشته باشیم. مدیریت زمان یا Time Management  به نظم بخشیدن و برنامه ریزی دقیق  برای استفاده بهینه از وقت را می گویند. به اصطلاح می توان اینگونه بیان کرد که برای افزایش بهره وری، هوشمندانه عمل کنید. اگر شما بتوانید به درستی زمان خود را مدیریت کنید، می توانید در زمان کمتری کار های بیشتری را انجام دهید. اما اگر نتوانید زمان خود را به خوبی مدیریت کنید، کارایی شما کاهش پیدا می کند، همچنین دائما در استرس و فکر به سر می برید که چرا نمی توانید کاری های خود را به موقع و منظم انجام دهید.

تکنیک های عالی برای مدیریت زمان

تعیین اهداف

اگر شما نتوانید هدف درستی را برای خودتان در نظر بگیرید، زمان خود را صرف موارد اشتباهی خواهید کرد و هرگز به نتیجه نخواهید رسید. بهترین روش برای تعیین درست اهداف روش SMART است.  روشSMART  برگرفته از سرواژه های  Specific , Measurable , Achievable , Reasonable , Time Bound  است.

این روش بیان می کند که هدفی خاص را مشخص کنید. راه های رسیدن به این هدف را تعیین کنید. هزینه هایی که ممکن است برایتان داشته باشد را مشخص کنید. حواستان باشد که هزینه لزوما پول نیست، زمان نیز جزو هزینه ها محسوب می شود. دلایل و انگیزه های خود را از انتخاب هدف مشخص کنید. با مشخص کردن دقیق هدف شما یکی از مراحل اصلی مدیریت زمان را پشت سر خواهید گذاشت.

سیستم مدیریت زمان

با پیدا کردن سیستم مدیریت زمان مناسب می توانید به روشی عالی برای مدیریت زمان خود برسید.یکی از این سیستم ها سیستم چارک است. در این روش فعالیت های شما بر اساس اهمیت به چهار چهارک تقسیم می شوند. این تفسیم بندی این گونه است که کار ها مهم و ضروری اند، یا مهم و غیر ضروری، یا غیر مهم و ضروری و یا هیچ کدام از آن ها یعنی غیر ضروری و غیر مهم. هر یک از این 4 بخش را با توجه به زندگی خود باید پر کنید. توجه کنید که شناخت چارک چهارم به شما کمک خواهد کرد تا در روزمره  خود از آن ها دوری کنید و به این نحو بتوانید بهترین مدیریت زمان را داشته باشید.

بررسی زمان برای 7 روز متوالی

7 روز را انتخاب کنید و در همه این روزها برنامه خود را یادداشت کنید.اگر از چارک ها استفاده می کنید آن ها را یادداشت کنید. بهتر است هر روز را به صورت هر یک ساعت یکبار در دفترچه یا تلفن همراه خود یادداشت کنید. بعد از پایان هفت روز تمام نوشته خود را بررسی کنید و ببینید زمان اتلاف شده شما چه زمانی در روز بوده و صرف چه کاری شده است. این نتیجه ها شما را شوکه خواهد کرد.

آغاز روز با (( م.ت ))

هر روز خود را با انجام ((مهم ترین تکالیف)) آغاز کنید. اگر اینگونه صبح خود را آغاز کنید تا آخر روز را می توانید به درستی مدیریت کنید و به کار های مهم دیگرتان برسید زیرا که انجام این کار در صبح به شما انرژی مضاعف می دهد. مارک تواین دراین خصوص می گوید: «اگر کار شما این است که یک قورباغه بخورید، بهتر است آن را بعنوان اولین کار در صبح انجام دهید. اگر کار شما این است که دو قورباغه بخورید، ابتدا قورباغۀ بزرگ ‌تر را میل کنید.»

رعایت قانون 20 – 80

یکی از تکنیک های مدیریت زمان استفاده از قاعده پرتو یا 20 – 80 است. این قاعده بیان می کند که 80 %  نتیجه ها از 20% تلاش ها حاصل می شود.در این روش شما با بررسی دقیق و مقیاس بندی درست باید آن 20 % تلاش خود را پیدا کنید که بیشترین نتیجه ها را می دهد و برای انجام آن ها تمرکز کنید. اینگونه نیز می توانید به بهترین مدیریت زمان برسید.

عادت های سنگ تاج

در کتاب قدرت عادت اثر چارلز دوهیگ از واژه عادت های سنگ تاج استفاده شده است. در معماری به سنگ هایی که بقیه سنگ ها را در جای خود نگه می دارند، سنگ تاج می گویند. به همین شکل عادت هایی را که موجب می شوند عادت های خوب دیگر برقرار باشند و در عین حال سبب حذف عادت های بد میشود را عادت های سنگ تاج می گویند. برای مدیریت زمان بهتر، سعی کنید این عادت ها را پیدا کنید.

زمان استفاده از شبکه های اجتماعی

در طول روز اینترنت خود را قطع کنید. وقتی دائما در حال بررسی شبکه های اجتماعی خود از قبیل اینستاگرام و تلگرام هستید، حواستان از زمان پرت می شود و به همین دلیل نمی توانید به خوبی زمان خود را مدیریت کنید. در روز زمان خاصی را برای بررسی شبکه های اجتماعی خود تعیین کنید. اگر مسئله ای ضروری پیش بیاید حتما با شما تماس گرفته می شود و یا به شما پیامک می دهند.

همواره این را بدانید که مدیریت زمان سبک زندگی است. دراین سبک زندگی شما می آموزید که چه گونه کارهایتان را الویت بندی کنید! چگونه به ترتیب اهمیت آن ها را انجام دهید! مدیریت زمان همچنین به مدیریت صحیح سایر بخش های زندگی شما نیز کمک خواهد کرد. اما موضوع اصلی این است که آیا شما بعد مطالعه این مقاله همچنان روش قبلی زندگی تان را در نظر می گیرید ؟ یا تصمیم جدیدی میگیرید ؟

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید