بورسیه تحصیلی ایتالیا | سومین کشور جهان

کشور ایتالیا یکی از کشورهای پیشرفته عضو اتحادیه اروپاست که در زمینه سهولت در پذیرش دانشجویان بین المللی اولین کشور اروپا و سومین کشور جهان محسوب می شود. از جمله دلایل پرطرفدار بودن ادامه تحصیل در ایتالیا علاوه بر تعداد زیاد دانشگاه های ایتالیا در بین دانشگاه های برتر جهان و هزینه تحصیل و زندگی نسبتا مناسب در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، می توان به تنوع فرهنگی، غذایی و جاذبه های دیدنی این کشور اشاره کرد. توجه داشته باشید که در دانشگاه های ایتالیا تحصیل به زبان انگلیسی و ایتالیایی مقدور است و امکان تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان وجود ندارد. پس اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید ابتدا برای گرفتن مدرک زبان اقدام کنید.


بیشتر بخوانید : آزمون آیلتس چیست و چه بخش هایی دارد ؟


انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقاطع مختلف

بورسیه های تحصیلی ایتالیا در دو دسته تقسیم بندی میشوند: بورسیه های دانشگاهی و بورسیه های استانی.

بورسیه دانشگاهی

بورسیه های دانشگاهی مختص دوره کارشناسی ارشد و دکترا هستند و این بورسیه تحصیلی ایتالیا مقطع کارشناسی را پوشش نمی دهد. همچنین شانس اخذ بورسیه در مقطع دکترا بیشتر از کارشناسی ارشد است. شرایط اخذ بورس تحصیلی شامل: رزومه متقاضی، سطح علمی و مقاله های معتبر چاپ شده می باشد. بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع دکترا حدود 1200 یورو در ماه می باشد. 

در مقطع کارشناسی ارشد میزان هزینه تحت پوشش بورسیه ها با توجه به میزان بودجه دانشگاه ها متفاوت است که در یکی از سه دسته زیر قرار میگیرد:

  1. بورسیه 12000 یورویی + هزینه شهریه دانشگاه
  2. بورسیه 5500 یورویی + هزینه شهریه دانشگاه
  3. بورسیه ای که تنها شهریه دانشگاه را به طور کامل پوشش می دهد.

بورسیه استانی

بورسیه های استانی یا بورسیه DSU که توسط اداره بورسیه در هر استان برای همه ی مقاطع تحصیلی با شرایط ویژه و نسبتا ساده ای ارائه می شود. این بورسیه هزینه شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه و غذا را پوشش می دهد. بورسیه استانی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد علاوه بر پوشش شهریه دانشگاه، مبلغ 5000 یورو است و در مقطع دکترا مبلغ 8000 یورو همراه با پرداخت شهریه دانشگاه را در برمی گیرد.

بورسیه تحصیلی ایتالیا در رشته های مختلف

بورسیه تحصیلی ایتالیا پزشکی

برای تحصیل پزشکی در ایتالیا باید در آزمون ورودی پزشکی که در ماه سپتامبر برگزار می شود شرکت کنید. این آزمون معمولا هر ساله علاوه بر ایتالیا در دبی، امارات و قبرس نیز برگزار می شود و هر چند شرکت کنندگان آن بیش از 600 نفر نخواهند بود اما رقابت بسیار بالایی وجود دارد. شهریه های دانشگاهی در ایتالیا بر اساس درآمد خانواده های آن تعیین می شود. شهریه رشته پزشکی برای متقاضیان ایرانی تقریبا 500 یورو در سال است. اگر فردی توان مالی برای پرداخت این مبلغ را نداشته باشد می تواند به سراغ بورسیه ایتالیا برود. این بورسیه سالانه مبلغی بین 4000 تا 5000 یورو است. دانشگاه های برتر پزشکی ایتالیا همراه با رتبه و ظرفیت آن ها را می تواند در جدول زیر مشاهده کنید.

نام دانشگاه ظرفیت برای دانشجویان غیر اروپایی رتبه دانشگاه در ایتالیا رتبه دانشگاه در دنیا در رشته پزشکی
دانشگاه میلان 16 1 101 - 51
دانشگاه باری 8 19 400 - 351
دانشگاه پاویا 40 9 250 - 201
دانشگاه ساپینزا 10 3 150 - 101
دانشگاه تو ورگاتا رم 10 10 250 - 201
دانشگاه دوم ناپل 20 11 298
دانشگاه ناپل فدریکو 10 8 250 - 201

بورسیه تحصیلی ایتالیا هنر

در ایتالیا مراکز آموزشی که برای رشته های هنری پذیرش دارند به سه دسته دنشگاه ها، آکادمی های هنری و کنسرواتوارهای موسیقی تقسیم می شوند. در دانشگاه ها تدریس دروس به صورت نظری، پژوهشی و کارگاهی است. در حالیکه در آکادمی شیوه تدریس بیشتر کارگاهی می باشد و کنسرواتوار ها نیز مدارس تخصصی موسیقی هستند. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در ایتالیا در رشته هنر می توانند برای کسب اطلاع از شرایط هر یک از مرکزهای آموزشی فوق به سایت آن مرکز مراجعه کنند.

شرایط و هزینه های بورسیه تحصیلی ایتالیا

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا

محدودیت سنی دریافت بورس تحصیلی ایتالیا حداکثر سن 35 سال می باشد و همچنین بورسیه به افرادی که زیر 18 سال سن دارند تعلق نمی گیرد.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا به دو بخش هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی تقسیم می شوند. در بخش هزینه های تحصیل، شهریه های دانشگاه بین 800 تا 7000 یورو در سال متغیر است. تامین هزینه های زندگی از جمله هزینه مسکن، غذا، حمل و نقل بین 700 تا هزار یورو در ماه برآورد می شود.

ویزای تحصیلی ایتالیا

بعد از اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه های ایتالیا می توانید برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنید. توجه داشته باشید که درخواست ویزا حداقل باید سه ماه قبل از شروع ترم تحصیلی دانشگاه باشد. بعد از ارائه مدارک معمولا باید برای انجام امور بیومتریک اقدام کنید. بیومتریک برای شناسایی بیشتر شامل اثر انگشت و چهره متقاضی است که بعضی از کشورها برای رعایت اصول امنیتی انجام می دهند.

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید