تحصیل در آلمان | قطب صنعت جهان

کشور آلمان به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپایی و با توجه به فراهم کردن امکان تحصیل رایگان به یکی از مقصدهای پرطرفدار مهاجرت برای تحصیل تبدیل شده است. جالب است بدانید که حدود 12 درصد از دانشجویان آلمان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. اگر قصد دریافت بورسیه تحصیلی دارید کشور آلمان می تواند گزینه مناسبی باشد. در این مقاله تمامی نکات تحصیل در آلمان | قطب صنعت جهان بیان شده است.

شرایط تحصیل در آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

از جمله مزیت های تحصیل در این کشور اروپایی میتوان موارد زیر را نام برد:

  1. تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان
  2. اجازه اقامت تا 18 ماه بعد از پایان تحصیل برای یافتن کار
  3. امکان اخذ اقامت دائم بعد از سه سال کار
  4. اعتبار بالای ویزای تحصیلی آلمان که رفت و آمد به کشورهای حوزه شینگن را بدون ویزا فراهم می کند
  5. پایین ترین نرخ بیکاری در جهان
  6. اعتبار بالای ویزای تحصیلی آلمان و امکان سفر به کشور های حوزه شینگن

  بیشتر بخوانید : ویزای شینگن از مدارک مورد نیاز تا هزینه ها


طول دوره مقاطع مختلف تحصیلی در آلمان

همانند سایر کشور های دنیا مقاطع تحصیلی در کشور آلمان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می شود. که طول دوره های آن ها عبارتند از :

  • دوره کارشناسی یا لیسانس : بین 6 تا 8 ترم
  • دوره کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس : بین 3 یا 4 ترم
  • دوره دکتری : بین 3 الی 6 سال

زمان آغاز و پایان ترم های دانشگاه های آلمان همانند سایر دانشگاه های اروپایی است. به این صورت که از سپتامبر تا مارچ یک ترم تحصیلی است که همان ترم پاییز است و از آپریل تا آگوست ترم دیگر سال تحصیلی است.

شهرهای دانشجویی آلمان

سه شهر اصلی در کشور آلمان وجود دارد که برای ادامه تحصیل گزینه های مناسبی هستند. شهر های برلین، مونیخ و فرانکفورت شهر های دانشجویی آلمان هستند. شهر برلین بزرگترین شهر دانشجویی آۀمان است که بیشترین تعداد دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را در آلمان دارد. و هزینه های پایین زندگی در این شهر از دلایلی است که دانشجویان را به تحصیل در ین شهر تشویق می کند. شهر مونیخ بزرگترین شهر صنعتی است که دانشگاه های معتبری همچون دانشگاه فنی مونیخ را داراست. شهر فرانکفورت یکی از شهر های دانشجویی آلمان است که بزرگترین مرکز مبادلات بورس در جهان شناخته می شود.

شرایط تحصیل در آلمان رایگان

بورسیه تحصیلی آلمان برای کسانی که به دنبال تحصیل در این کشور هستند اما قادر به پرداخت هزینه نیستند، گزینه مناسبی است. باید توجه داشت شرایط اخذ این بورسیه دشوار بوده و معمولا به افرادی که رزومه بالایی دارند اعطا می شود. بورسیه تحصیلی دولتی در آلمان  شامل خدمات دانشگاههای آلمانی(DAAD) و بورسیه اراسموس می باشد. اما بورسیه های غیر دولتی شامل بورسیه بنیاد تاپفر آلفرد، بورسیه بین المللی دوره فوق دکترا فلوشیپ انیشتین، بورسیه تحصیلی هاینریش بل برای دانشجویان بین المللی، فرصت های مطالعاتی هومبولت برای دانشجویان و محققان فوق دکترا، بورسیه کنراد آدناور از بنیاد بورسیه (KAS)، بورسیه کورت هانسن برای شاخه های علوم، فرصت های مطالعاتی بین المللی ماری کوری (IIF) برای کشورهای در حال توسعه، بورس تحصیلی Mawista، بورسیه تحصیلی  Stipendium و بورسیه انجمن هلمهولتز می باشد. همچنین برخی دانشگاه ها بورسیه های مخصوص خود را در برخی رشته ها دارند.

تحصیل در آلمان با دیپلم

برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی امکان دریافت بورسیه تقریبا وجود ندارد و هزینه تحصیل بین 500 تا 700 یورو در سال می باشد. از جمله شرایط تحصیل در آلمان با دیپلم داشتن حداقل معدل 15 برای دیپلم و حداکثر سن 22 سال است، البته دانشگاه های خصوصی سختگیری کمتری برای سن دارند. لازم به ذکر است که دانشگاه ها اکثرا خوابگاه دانشجویی را برای دانشجویان فراهم می کنند. معمولا در دوره کارشناسی تحصیل به زبان آلمانی است و داشتن مدرک B2 ضروری است البته اگر مدرک B1 دارید میتوانید با ارسال درخواست به دانشگاه یک ترم باقیمانده را در دانشگاه بگذرانید. اگر تحصیل به زبان انگلیسی باشد داشتن مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 و یا تافل با حداقل نمره 80 الزامی است.

ادامه تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس

ادامه تحصیل در آلمان در مقطع  فوق لیسانس برای تمام کسانی که معدل کارشناسی بالای 13 دارند فراهم است اما چون تنها 30 درصد رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند و متقاضیان زیادی از سراسر دنیا برای این رشته ها درخواست می دهند، شانس پذیرش برای معدل های بالاتر بیشتر خواهد بود. داشتن مدرک گوته زبان آلمانی در سطح B2 و یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6.5 یا تافل با حداقل نمره 80 الزامی است.

بورسیه تحصیلی آلمان دکترا

در ایران پذیرش در دوره دکترا بر اساس کنکور سنجیده می شود اما در کشور آلمان معدل و تایید رساله دکترا توسط استاد راهنما از مهم ترین ملاک های پذیرش دکترا می باشد. پس دانشجو باید بعد از پیدا کردن استاد راهنما در رشته تحصیلی خود، موافقت استاد را در مورد رساله دکترا خود جلب کند.

بورسیه تحصیلی آلمان پزشکی

تحصیل در آلمان با معدل پایین برای رشته پزشکی امکان پذیر نیست چرا که متقاضیان این رشته باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل بالای 19 داشته باشند. ابتدا فرد باید پذیرش M-course در کالج بگیرد و به مدت یکسال درس هایی مثل زبان آلمانی، ریاضی و زیست شناسی را بگذراند. بعد از این یکسال و با گرفتن نمره بین 1 تا 1.3 در آزمون پایانی کالج تحصیل در رشته پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی آغاز می شود. 

هزینه تحصیل در آلمان 2020

هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه های دولتی رایگان است اما  دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی باید سالانه بین 8000 تا 20000 یورو هزینه پرداخت کنند. دانشجویان دانشگاه های دولتی در آلمان فقط یک هزینه اداری بین 100 تا 300 یورو و یک هزینه حمل و نقل بین 100 تا 300 یورو در هر ترم تحصیلی خود پرداخت می کنند. هزینه زندگی در آلمان بسته به سبک زندگی و محل سکونت متغیر است اما میانگین 500 تا 750 یورو را میتوان در نظر گرفت.

چگونه ویزای تحصیلی آلمان بگیریم؟

بعد از اینکه در یکی از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفتید باید برای دریافت وقت مصاحبه در سفارت آلمان اقدام کنید. از جمله شروط مهم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان داشتن تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی در یک سال اول اقامت است که بدین منظور باید معادل 9000 یورو در یکی از حساب های خود در ایران داشته باشید. ویزای تحصیلی آلمان ابتدا سه ماه اعتبار دارد و دانشجو باید بعد از ورود به شهر محل تحصیل خود با مراجعه به اداره اتباع خارجی آن را به صورت یک یا دو ساله تمدید کند.

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید