تحصیل در ترکیه و شرایط اعزام دانشجو

تحصیل در ترکیه و به طور کلی اعزام دانشجو به ترکیه با توجه به هزینه های نسبتا مناسب تحصیل و زندگی در ترکیه، سیستم آموزشی عالی و همچنین جغرافیا و آب و هوای مناسب آن در سال های اخیر مورد استقبال قرار گرفته است. ترکیه به علت داشتن دانشگاه هایی با رتبه بالا، همچنین دانشگاه هایی که لا رلان انگلیسی دروس را ارائه می دهند نیز بسیار مورد توجه متقاصیان بورسیه تحصیلی قرار گرفته است. سیستم تحصیلی ترکیه از سیستم تحصیلی آمریکا برداشته شده است و نظام آموزشی آن ها با آمریکا یکی است. سیستم تحصیلی ترکیه به این شرح است : دوره کاردانی 2 سال، دوره کارشناسی 4 سال، دوره کارشناسی ارشد2 تا 4 سال. رشته های معروف و پر طرفدار ترکیه شامل مدیریت، امور بازرگانی، پزشکی، معماری می باشد.  در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری در مورد شرایط و هزینه های تحصیل در ترکیه در اختیارتان قرار دهیم.

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه ها و مراکز آموزشی ترکیه بسیار زیاد هستند که 34 مورد آن ها دارای رتبه های بالای جهانی هستند. 6 دانشگاه در میان این دانشگاه ها وجود دارد که مورد توجه دانشجویان متقاضی بورسیه تحصیلی است. این دانشگاه ها عبارتند از:

 1. دانشگاه کوچ
 2. دانشگاه استانبول
 3. دانشگاه آتاتورک
 4. دانشگاه آنکارا
 5. دانشگاه آناتولی
 6. دانشگاه حاجت تپه

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

برای اعزام دانشجو به ترکیه در زمان های خاصی از سال می توان اقدام کرد زیرا بر طبق نظام ترمی واحدی آموزشی ترکیه ترم های تحصیلی در بهار، تابستان و پاییز شروع می شوند. ترم بهار از ماه فوریه تا ژوئن و ترم تابستان از جولای تا آگوست و همچنین ترم پاییز از اکتبر تا ژانویه است. باید 2 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی برای اعزام دانشجو به ترکیه اقدام کنید.

برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم نیاز به ارائه مدرک دیپلم و ریزنمرات همراه با ترجمه انگلیسی خواهید داشت. بعد از قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه، یکی دیگر از فاکتورهای گرفتن پذیرش در دانشگاه های ترکیه تسلط به زبان ترکی و انگلیسی است که برای زبان ترکی باید مدرک قبولی در آزمون تومر را داشته باشید. جهت تحصیل در ترکیه بدون آزمون می توانید دانشگاه های خصوصی ترکیه را انتخاب کنید، البته تعداد محدودی از دانشگاه های دولتی ترکیه نیز با دریافت شهریه بالا اقدام به جذب دانشجو بدون کنکور می کنند.

اصلی ترین مدرک مورد نیاز برای تحصیل در کشور ترکیه ترجمه ریز نمرات و مدرک دوره پیش دانشگاهی و دبیرستان همراه با مدرک اصل آن است. در تمامی مقاطع دانشگاه های ترکیه، دروس با دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود. اگر قصد شرکت در دوره های انگلیسی زبان را دارید باید حداقل نمره 6 را برای آزمون آیلتس داشته باشید.

ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس 

برای تحصیل در ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه که (Academic Personnel and Graduate Education Entrance Exam) نام دارد، شرکت کنید و شرط قبولی در این آزمون کسب حداقل نمره 50 تا 55 است. برای متقاضیان تحصیل در ترکیه امکان دیگری نیز وجود دارد و آن ارائه مدرک آزمون های معتبر بین المللی مانند GMAT با حداقل نمره 500 و GRE با حداقل نمره 685 می باشد.

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد با ارائه مدارک زیر امکان پذیر است:

 • ارائه مدرک لیسانس و ترجمه آن
 • توصیه نامه استاد در رشته تحصیلی
 • نمره GRE برای دانشجویان مهندسی
 • مدرک زبان تافل
 • انجام مصاحبه حضوری یا آنلاین

هزینه تحصیل در ترکیه 2020

کشور ترکیه درمقایسه با کشور های مجاور اروپایی خود از هزینه ای زندگی و تحصیلی به صرفه تری برخوردار است. ترکیه 109 دانشگاه دولتی و 65 دانشگاه خصوصی و نیمه خصوصی دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار کمتر از دانشگاه های خصوصی آن می باشد. همچنین تحصیل به زبان ترکی هزینه کمتری نسبت به تحصیل به زبان انگلیسی خواهد داشت. به طور کلی هزینه تحصیل در ترکیه با زبان ترکی بین 240 تا 730 دلار در سال، تحصیل به زبان انگلیسی 600 تا 1500 دلار در سال و همچنین هزینه ماهانه زندگی در ترکیه بین 400 تا 500 دلار برآورد میشود. در این کشور هزینه سوخت زیاد است و به همین دلیل اکثر افراد از سرویس های حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. در دو شهر آنکارا و استانبول هزینه های حمل و نقل عمومی از دیگر شهر های این کشور گران تر است.


بیشتر بخوانید : تحصیل در کانادا | بهترین مقصد برای تحصیل


هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار است و بسته به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه هزینه های متفاوتی خواهد داشت، به طوری که میانگین هزینه های سالانه تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه های دولتی بین 1000 تا 2000 دلار خواهد بود اما در دانشگاه های خصوصی این هزینه تا 20000 دلار در سال افزایش پیدا می کند.

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید