کارآفرین کیست ؟ و 10 ویژگی کارآفرین موفق

کارآفرینی واژه ای آشنا در ذهن و فرهنگ لغات اکثر افراد جامعه است، با این وجود هنوز برای خیلی ها ابهامات و سوالاتی در این  زمینه وجود دارد. سوالاتی مانند کارآفرینی چیست؟ کارآفرین موفق کیست و چه ویژگی های دارد؟ یا اینکه چگونه می توان به یک کارآفرین موفق تبدیل شد. در این مقاله از کلاسور قصد داریم کمی بیشتر شما را با دنیای کارآفرینی آشنا کرده و ویژگی های یک کارآفرین موفق را بررسی کنیم.

کارآفرینی چیست؟ کارآفرین کیست؟

کارآفرینی را می توان طراحی، راه اندازی و اداره یک تجارت جدید دانست که معمولا با ایجاد یک محصول یا بازار جدید همراه بوده و در ابتدا یک تجارت کوچک است. به فردی که این تجارت را پایه گذاری می کند کارآفرین می گویند. در تعریفی گسترده تر، از این مفهوم در زمینه اقتصاد استفاده می شود، بدین صورت که کارآفرین را فردی می داند که توانایی یافتن و اجرایی کردن فرصت های پیشرو در اختراعات و تکنولوژی های جدید را داشته باشد. 

پیشینه و پیدایش کارآفرینی را شاید بتوان به آغاز انقلاب صنعتی  و در حد چندین قرن پیش نسبت داد. کارآفرینی در این دوره با بهره گیری از پتانسیل های انقلاب صنعتی مسیری را ایجاد نمود که کارخانه ها و تجارت های بزرگ شروع به شکل گیری کردند. امروزه اما کارآفرینی با تحولات عصر دیجیتال مفهومی گسترده تر یافته است.  در عصر حاضر بسیاری از کسب و کارهای سنتی مسیری نسبتا روشن و مشخص برای رسیدن به موفقیت طی می کنند، در حالی که فرصت های جدید عصر ارتباطات، بعضا نمونه مشابهی نداشته و ریسک های بالاتری دارند. با این حال کسب و کارهای جدیدی مثل فیس بوک، گوگل و… رویای کارآفرینی و ایجاد یک تجارت بزرگ را برای اکثر مردم پررنگ تر کرده اند.

کارآفرین موفق چه ویژگی هایی دارد؟

اگر تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق را در برنامه و هدف های زندگی خود قرار داده اید، شاید بهتر باشد 10 مورد از مهمترین ویژگی هایی که در بین اکثر کارآفرینان موفق وجود داشته است را بشناسید. تا با ایجاد و تقویت این ویژگی ها در شخصیت و زندگی تان، مسیر کارآفرینی را برای خود هموارتر کنید.

  • استقلال طلبی 

اکثر افراد کارآفرینی را مفهومی مقابل و متضاد با کارمندی می دانند و این تفکر ناشی از یک ویژگی مهم در افراد کارآفرین است.  روحیه استقلال طلبی چیزی است که این افراد را به سمت ایجاد یک کسب و کار شخصی سوق می دهد. کارآفرینان ترجیح می دهند برای خودشان کار کنند و مدیریت منابع خود را بر عهده داشته باشند.

  • مسئولیت پذیری

یکی از اولین مولفه هایی که در بیشتر کارآفرینان برتر وجود دارد، مسئولیت پذیری است. بدون شک راه اندازی و مدیریت یک کسب و کار بزرگ مستلزم پذیرش مسئولیت همه جانبه تصمیم ها و اقدامات در مقیاسی وسیع تر می باشد.

  • ریسک پذیری متعادل 

ریسک پذیری را با اقدامات نسنجیده، بدون دانش و بی محابا اشتباه نگیرید. ریسک پذیری را می توان توانایی شناسایی فرصت ها و تهدیدهای موجود در یک موقعیت یا شرایط خاص و تصمیم گیری به گونه ای که بیشترین بهره را از فرصت ها کسب نموده و از تهدیدها کمترین آسیب را ببینیم. کارآفرینان موفق نیز بدون برنامه ریزی و دانش کافی ریسک نمی کنند، با این حال افرادی که ریسک شروع یک کسب و کار جدید را پذیرفته اند، خود را برای رویارویی با همه چالش های پیش روی کسب و کار خود آماده کرده اند.

  • اعتماد به نفس بالا 

اگر به زندگینامه کارآفرینان موفق جهان نگاهی بیندازیم خواهیم دید که اکثر آنها برای یک بار یا حتی بارها شکست را تجربه کرده اند. آنچه باعث می شود این افراد پس از هر شکست دوباره به مسیر خود ادامه دهند، اعتماد به نفس و باوری است که نسبت به خود دارند. کارآفرینان برتر باور دارند که در نهایت موفق خواهند شد.

  • نگرش مثبت

چالش ها و مشکلات در زندگی هر فردی به نوعی وجود دارند. اما آنچه تفاوت عمده بین کارآفرینان و سایر افراد را مشخص می کند، نگرش مثبتی است که نسبت به چالش ها دارند. 

  •  تلاش و پشتکار 

در مسیر پر نشیب و فراز کارآفرینی آنچه افراد را به حصول موفقیت نزدیک می کند، تلاش و پشتکاری فراتر از حد معمول است. زندگینامه کارآفرینان موفق با ساعت های کاری طولانی و تلاش های بسیار گواه این موضوع می باشد.

  • مهارت در سازماندهی

کارآفرینان موفق مهارت بالایی در سازماندهی و مدیریت افراد و منابع دارند و به گونه ای اثربخش از منابع موجود استفاده می کنند. خوشبختانه این ویژگی نیز مانند بیشتر ویژگی های ذکر شده اکتسابی بوده و با تجربه به مهارت تبدیل می شود. 

  • انعطاف پذیری

شاید شما هم کسب و کارهای بزرگی را در ذهن داشته باشید که از آغاز فعالیت خود تاکنون تغییرات چشمگیری داشته و بسته به نیاز مشتری و بازار مسیر خود را تغییر داده اند. نقطه قوت این کسب و کارها برای ماندن در بازار و نیازهای متغیر مشتریانشان انعطاف پذیری و سازگاری بالای رهبرانشان در مدیریت این کسب و کار بوده است. پس انعطاف پذیری ویژگی بارزی در بین کارآفرینان موفق به شمار می رود.

  • انگیزه بالای درونی

انگیزه به عنوان نیروی محرکه افراد در انجام کارها مولفه ای بسیار حائز اهمیت است اما اینکه منبع و منشا این انگیزه در کجا باشد تفاوت هایی اساسی ایجاد میکند. انگیزه یا منبع درونی دارد و یا نیرویی از بیرون به فرد انگیزه می بخشد. تنبیه و تشویق را شاید بتوان واضح ترین انگیزه های بیرونی برای انجام یک کار دانست. حال آنکه انگیزه هایی مانند حس نیاز و میل به پیشرفت کاملا درونی بوده و کارآفرینان انگیزه خود در انجام کارها را از منبعی درونی دریافت میکنند.

  • اعتقاد به ارزشهایی بالاتر از پول

بر خلاف تصور بیشتر افراد، کارآفرینان بزرگ برای پول کار نمی کنند. یک کارآفرین موفق پول را تنها یکی از نمادهای دستیابی به موفقیت می داند و رسیدن به ارزش هایی مانند استقلال، اشتغال زایی، نوآوری را در اولویت خود برای موفقیت قرار می دهد.

در پایان لازم به ذکر است که اگر می خواهید زندگی به شیوه یک کارآفرین را سرلوحه کار خود قرار دهید، کاری را انجام دهید که عاشقش هستید و با جدیت و برنامه ریزی به مسیر خود ادامه دهید. برای کسب مهارت های فردی و ارتباطی بر روی خودتان سرمایه گذاری کنید. همیشه این جمله وارن بافت یکی از ثروتمندترین کارآفرینان جهان را به یاد داشته باشید:

"هر چه بیشتر یاد بگیرید بیشتر به دست خواهید آورد"

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید