7 روش برای افزایش تفکر انتقادی

  • برای آنکه بتوانید موفقیت کسب کنید و همچنین رشد فردی داشته باشید بهتر است که تفکر انتقادی را در خود تقویت کنید. افرادی که دارای تفکر انتقادی هستند، در مواجه با مشکلات از روش های مناسبی استفاده می کنند. ین افراد می توانند ایده های جالب و بحث های مفیدی را ایجاد کردده و از تفکرات خود دفاع کنند. این یکی از دلایلی است که این نوع تفکر تاثیر بالایی در رشد هر فرد دارد.

یکی از نکات مهمی که این افراد دارند این است که می توانند با استفاده از این شیوه تفکر، بهترین تصمیم را در در حساس ترین لحظات زندگی بگیرند. اگر دارای تفکر انتقادی هستید یکی از مزیت های شما آینده نگری بالا است که می توانید تصمیمی را بگیرید که منجر به پیشرفت و رشد شما شود. در این مقاله تصمیم داریم تا راهکار هایی را برای شما ارائه دهیم تا تفکر انتقادی تان تقویت شود.

روش های افزایش تفکر انتقادی

سوال پرسیدن

برای اینکه توانایی خود را در در بررسی موضوعات از تمام جهات افزایش دهید، باید تمرین کنید سوالات زیادی در مورد موضوع پیش آمده از خود بپرسید. سوال پرسیدن یکی از ساده ترین روش هاست که به تقویت این مهارت بسیار کمک می کند. لزوما پرسیدن سوال های دشوار مورد بحث نیست. چه بسا شما با پرسیدن سوالاتی ساده بتوانید به تمام جوانب یک موضوع دست پیدا کنید. از آنجا که اکثر موضوعات و مشکلات راه حل های ساده ای دارند با پرسیدن این سوالات ساده می توانید به حل آن ها نزدیک شوید.

نقض فرضیه های خود

هر شخصی در مواجه با موقعیتی برای حل و مقابله با آنچه پیش بینین می کند فرضیه ای در ذهن خود می چیند. بعد از این مرحله براساس این فرضیه ها تصمیم می گیرد و زندگی خود را پیش می برد. برای اینکه بتوانیم تفکر انتقادی داشته باشیم باید تمامی فرضیه هایی را که که در ذهن خود چیده اید را زیر سوال ببرید. در این حالت نوبت آن است که حالات برعکی فرضیه های خود را نیز بررسی کنید. یعنی بررسی کنید که اگر فرضیه ای که چیده اید درست نباشد منجر به وقوع چه اتفاق هایی می شود؟ با این حرکت می توانید تهدید هایی که در مقابل شما قرار دارد را به فرصت تبدیل کنید. سپس می توانید به رشد فردی و موفیت در زندگی برسید.

ذهن خود را باز کنید

اگر فردی متعصب باشید هرگز نمی توانید آنچه را که باور کرده اید بررسی کنید. باید سعی کنید ذهن خود را باز کنید و راجع به باور های خود و دیگران بدون تعصب فکر کنید. سعی کنید اطلاعات مختلفی را بدون تعصب وارد ذهن خود کنید و با دقت آن ها را بررسی کنید. این تمرین موجب آن می شود که دانش شما زیاد شود. همچنین آرامش ذاتی بسیاری کسب کنید. غیر از این موجب پرورش فردی شما می شود.

فکر کردن بر عکس

در مواجه با هر موضوعی که قرار گرفتید جای علت و معلول را بر عکس کنید و دوباره راجب موضوع فکر کنید. با انجام این تمرین به باز شدن ذهن خود و بررسی جوانب مختلف یک موضوع کمک می کنید. بعد از انجام اینکار به صورت مداوم ذهن شما آماده می شود تا بتوانید در مواقع حساس نیز به درستی فکر کرده و بررسی کنید. بنابراین می توانید رشد کنید و به موفقیت فردی برسید.

کتاب خواندن

کتاب خواندن یکی از مواردی است که می تواند بر هر دردی درمان باشد. فقط لازم است که با تمام وجود کتاب را بخوانید و برای آن وقت بزارید و در موردموضوعات، جملات و تمام آنچه که در کتاب رخ می دهد فکر کنید. این کار باعث می شود تا شما با نحوه ای که نویسند اطلاعات را تجزیه تحلیل می کند آشنا شوید. علاوه بر این ها خواندن کتاب به افزایش دانایی و اطلاعات شما کمک می کند. کتاب خواندن نیز موجب رشد فردی شما می شود.

انتخاب هوشمندانه دوستان

این موضوع را به یاد داشته باشید که "رفتار و افکار شما میانگینی از رفتار و افکار پنج نفر از نزدیک ترین آدم های زندگی شماست". پس این موضوع را بسیار جدی بگیرید و در انتخاب دوستان و اطرافیان خود با دقت و باهوش باشید. شما با استفاده از دانش وتجربیات دوستانتان می توانید باعث رشد خود شوید و به موفقیت برسید.

همدلی کردن با دیگران

در طول روز بسیار پیش می آید که در مقابل ناملایمتی ها و رفتار های اشتباه اطرافیان قرار می گیریم. در این شرایط اگر بتوانیم خود را به جای دیگران قرار بدیم و آن ها درک کنیم آنگاه می توانیم از جایگاه دیگران نیز به موضوعات بنگریم و چه بسا اگر خود ما تحت آن شرایط قرار گرفتیم رفتار بد آن ها را انجام ندهیم و یا برعکس رفتار خوبشان را انجام بدیم و درس بگیریم.

همه مواردی که در بالا ذکر شده نیاز به تمرین و تکرار دارد و تغییر رفتار یک شبه اتفاق نمی افتد. موضوع حائز اهمیت این است که تغییر دادن شیوه تفکر و زندگی کار آسانی نیست و باید صبر زیادی به خرج داد. پرورش تفکر انتقادی در بسیاری از مراحل زندگی می تواند به شما کمک کند. در نهایت خواهید توانست تا به رشد فردی برسید.

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید