تصمیم گیری غلط دلایل و راهکار ها

برای همه افراد پیش آمده است که در روز بار ها و بار ها در معرض تصمیم گیری قرار بگیرند. روانشناسان بر این باورند که انسان ها روزانه از آنچه که فکر میکنند بیشتر تصمیم گیری می کنند. بنابراین موضوعی که بسیار حائز اهمیت است، مهارت در تصمیم گیری است. تصمیم ها در زندگی به دسته دو دسته اصلی تقسیم می شوند. دسته اول تصمیمات مهمی هستند که در زندگی تاثیر مثبت می گذارند. مانند ازدواج، بچه دار شدن و ... اما بعضی تصمیم ها اهمیت کم تری در زندگی دارند دارند مانند اینکه ناهار چی بخورم! یا لباس چی بپوشم و ...

بعضی تصمیم ها در زندگی ممکن است آثار مخرب و منفی زیادی داشته باشد و پشیمانی همراه خود داشته باشد.به همین دلیل است که داشتن مهارت در تصمیم گیری بسیار مهم است و اگر کسی این توانایی را به خوبی نداشته باشد ممکن است دچار مشکلات بزرگی در آینده شود. به طور مثال دائما این موضوع ما را آزار خواهد داد که چرا در رشته ای مشغول به تحصیل شدیم که به آن علاقه ای نداشتیم. یافتن علت های هر موردی به حل آن کمک می کند. در تصمیم گیری نیز اگر شما علت های تصمیم گیری اشتباه را بدانید می توانید برای حل آن تلاش کنید.

علت های تصمیم گیری غلط

بعضی اوقات ممکن است دچار این فکر شوید که بهترین تصمیم را گرفته اید اما با گذر زمان متوجه اشتباه تصمیم گیری خود می شوید. در این قسمت تصمیم داریم تا علت های مختلف تصمیم گیری اشتباه را بررسی کنیم. این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا در مواقع حساس بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید و از وقوع پشیمانی پیش گیری کنید.

میان‌برهای ذهنی

در هنگام اضطرار که لازم است تصمیم مهمی بگیریم اگر قرار باشد تمام عاقب بعد از تصمیم گیری و تمام اتفاقاتی که بعد از تصمیم گیری ما می افتد را مرور کنیم وقت زیادی تلف می شود و نمی توان به سرعت تصمیم گرفت. در این مواقع ذهن انسان از میان‌برها استفاده می‌کند. این میان‌بر ها بر اساس تجربیات گذشته راه حل هایی را ارائه می کند. این پیشنهادات اصولا بر اساس تجربیات هستند می توانند به سرعت ما برای تصمیم گیری بیافزایند. اما استفاده از این روش باعث کاهش دقت شده و ممکن است اثرات بدی به جای بگذارد و گاها تصمیمات اشتباهی گرفته شود.

نام یکی از این میان‌برهای ذهنی ((لنگر اندازی جانب گیرانه)) است. در این میان‌بر فرد در موقعیت ها مختلف نقطه ابتدایی را به عنوان لنگر استفاده می کند. یعنی تجربیات گذشته اش را معیار قرار می دهد و بر اسا آن تصمیم می گیرد. برای ایکه بتوانیم از تصتم گیری های اشتباه جلوگیری کنیم، باید به جای استفاده از این میانبر ذهنی محدوده بزرگتری را در نظر بگیریم تا تصمیم بهتر و منطقی تری را بگیریم.

مقایسه بدون تفکر

برای اینکه بتوانیم بهترین تصمیم گیری را داشته باشیم، یکی از بهترین روش ها مقایسه است. به طور مثال وقتی وارد معامله ای می شویم اگر از قبل تحقیق کنید و بعد از آن که در مراحل معامله قرار گرفتید قیمتی که توسط فروشنده گفته می شود را با قیمت هایی که قبلا تحقیق کردید مقایسه کنید، می توانید بهترین تصمیم را بگیرید. در این روش باید همه عوامل را در نظر بگیرید و فقط براسا یک معیار تصمیم خود را قطعی نکنید.

به طور مثال اگر متوجه شویم که کالایی را با 30 دقیقه رانندگی بیشتر می توانیم 50 هزار تومان ارزان تر تهیه کنیم، اینکار را انجام می دهیم. اما وقتی مبلغ کل کالا 10 میلیون تومان باشد این تصمیم منطقی نیست و بهتر آن است که این مسیر را برای قیمتی کمتر طی نکنیم. پس در تصمیم هایمان باید همه جوانب یک موضوع را در نظر بگیریم تا بهترین و بی عیب ترین تصمیم گفته شود.

خوش‌بینی بیش از حد

یکی از دلایل تصمیم گیری غلط خوش بینی زیادی است. در طی مطالعات انجام شده به این نتیجه دست یافته اند که مردم در مواجه با حرف هایی که به آن ها زده می شوند آن دسته از حرف ها را قبول  می کنند که شرایط را از آن چیزی که در مورد موضوعی فکر میکنند خوش بینانه تر بیان کند. به طور مثال اگر به فردی که تصورش این است که ضرر کاری که انجام می دهد 5 درصد است بیان شود که ممکن است تا 25 درصد امکان ضرر وجود دارد، هرگز این مورد را قبول نمی کنند.

ریشه این تفکرات خوش بینی در ذات آدم هاست. در ذات انسان ها اکثرا دچار این تفکرند که حوادث بد برای بقیه افراد رخ می دهد و خود فرد از حوادث بد مصون می ماند. بعد از وقوع یک حادثه بد اصولا انسان ها با مقصر جلوه دادن افراد مختلف خود را قانع می کنند که این اتفاق برای آن ها نمی افتد. این خوش بینی در تصمیمات ما اثرات بدی دارد که باعث تصمیم گیری های اشتباهی می شود . از دیگر اثرات خوش بینی بیش از حد بدون فکر تصمیم گرفتن است.

4 راه حل برای تصمیم گیری بهتر

برای همه آدم ها پیش آمده است که بعد از تصمیم گیری از تصمیم خود پشیمان شوند و با خود بگویند کاش این کار را انجام نمی دادم. برای جلوگیری از این مشکلات باید مهارت در تصمیم گیری را افزایش داد. برخی از روش هایی که کمک می کنند تا بهترین تصمیم را بگیرید را در ادامه بیان می کنیم.

نمی توان تمامی انتخاب ها را با هم داشت

باید این موضوع را پذیرفت که نمی توان تمام انتخاب ها را با هم انجام داد. در تمام مراحل زندگی خود به گذشته نگاه نکنید و در حال زندگی کنید. این نکته را در نظر بگیرید که این تصمیمات در آینده شما تاثیر دارد و آینده تان را مشخص می کند.

زیاد فکر نکنید

قبل از فکر کردن همیشه فکر کنید. اما زیاد فکر کردن به موضوعی فقط کار شما را دشوار تر می کند. فکر کردن زیاد به موضوعی گاها به شما کمکی نمی کند بلکه تصمیم گیری را نیز سخت می کند. بعضی اوقات تصمیم هایی سریع و بر اساس تجربیات می تواند تصمیم درستی باشد.

به تعویق انداختن تصمیم گیری

بعضی اوقات به دلیل موضوع دشواری که با آن درگیر هستید تصمیم گیری را انجام نمی دهید و به زمان دیگری موکول می کنید. گاهی نیز به علت ترس و اضطراب ناشی از موضوع در تصمیم گیری تعلل می کنید. تا آرامش خود را به دست بیارید و سپس تصمیم بگیرید. در بعضی مووعات این کار بسیار درست است اما در بعضی مواقع این تعلل می تواند به ضرر شما تمام شود. به طور مثال اگر بخواهید کاری که با خود سودی را دارد آغاز کنید، تعلل در این تصمیم گیری می تواند به ضرر شما تمام شود.

اعتماد به شهود خود

شهود شما می تواند منبع کاملی از اطلاعات باشد بنابراین باید به آن توجه کنید. در اعتماد به شهود این نکته را نیز در نظر داشته باشید که شهود کاملا با تحریک پذیری متفاوت است. تحریک پذیری انگیزه ای است که برای آنکه نیاز های لحظه ای را برآورده کند رخ می دهد و باعث تصمیم گیری های اشتباه می شود که پشیمانی به همراه دارد.

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید