بهترین روش مطالعه برای کنکور

کنکور سراسری یکی از معضلاتی است که دانش آموزان و دانشجویان برای رفتن به دانشگاه و یا مقطع بالاتر با آن درگیر هستند. همه افراد باید این نکته را به یاد داشته باشند که مطالعه برای کنکور با مطالعه برای امتحانات معمولی متفاوت است و پروسه ای طولانی تر است. برای آنکه به استرس این آزمون غلبه کنید لازم است تا به طوری مطالعه کنید که خیالتان بابت سوالاتی که ممکن است بیاید تا حدی راحت شود. در پایان این مطلب شیوه مطالعه ای به شما آموزش داده می شود که دیگر نگران کنکور نخواهید بود.

موفقیت در کنکور

برای آنکه بتوانید از پس این آزمون بزرگ بر بیاید لازم است تا به سه نکته توجه کنید:

  • بهترین روش مطالعه را استفاده کنید.
  • برنامه ریزی دقیق و روزانه داشته باشید.
  • عادت هایی همچون خواب، ورزش و سبک غذایی خود را بهتر کنید.

روش های مطالعه

برای مطالعه ای مفید و پر بازده دو روش اساسی وجود دارد. شما با استفاده از این دو روش در مطالعه می توانید ماندگاری مطالب در حافظه خود را بیشتر کنید. که در ادامه به بیان این موارد خواهیم پرداخت.

روش فاصله گذاری

روشی ساده برای حفظ مطالب جدید اثر فاصله گذاری است. پژوهشگران از این روش به عنوان یکی از روش های چشمگیر یاد کرده اند. در روش قاصله گذاری شما با عمل کردن به اصول این روش می توانید مطالب جدیدی که می خواهید یاد بگیرید را به راحتی به حافظه بسپارید.

وقتی انسان موضوع جدیدی را می آموزد، مغز این آموخته ها را در نورون ها ذخیره می کند. این نورون های حاوی اطلاعات جدید با نورون هایی که دارای دانسته های قبلی هستند ارتباط برقرار می کنند و شبکه ای ایجاد می کنند که شامل معنی به هم پیوسته است. برای مغز مقدور نیست تا بتواند در یک روز این شبکه را تقویت کند و طوری عمل کند که دانسته های جدید برای همیشه ذخیره شوند.تقویت این نورون ها و گسترش این شبکه کار آسانی نیست. به همین دلیل است که لازم است دانسته های جدید مرتبا مرور شوند.

نکته ای که باید توجه کنید این است که مرور مطالب در دو روز اول آن هم به میزان زیاد و یا مطالعه به مدت زیاد تاثیری روی یادگیری شما نخواهد داشت. در پژوهش هایی که در مورد این روش شدده است، بیان می شود که اگر فردی می خواهد مطالب جدیدی که آموخته است را به ذهن بسپارد باید حداقل یک روز تا مطالعه بعدی صبر کند. بعد از یک روز که از اولین مطالعه درباره موضوع جدید گذشت، زمان آن می رسد که فرد دوباره مطالب را مرور کند. در این مدت یک روزه مغز فرصت تقویت ارتباط شبکه عصبی ایجاد شده را پیدا می کند. زمانی که مجددا همان اطلاعات را دریافت می کند، آمادگی بیشتری برای دریافت این مطالب از لحاظ فیزیکی دارد. با این روش نتیجه بهتری در حفظ مطالب خواهید داشت.

به طور مثال وقتی می خواهید مطلب جدیدی را فرا بگیرید مطالعه هفته ای آن بهتر از آن است که در یک یا دو روز با ها و بار ها آن را مرور کنید. در آزمونی همچون کنکور که شما زمان زیادی را دارید قضیه کمی متفاوت است اما اصول مطالعه یکی است. زمانی که برای کنکور درس می خوانید لازم است تا دفعات تکرار و فاصله مطالعه ها را منظم بچینید تا در حافظه تان نقش ببندد.

روش پیش خوانی

روش پیش خوانی برای دسته بندی اطلاعات به شما کمک می کند و منجر می شود تا شما بتوانید مطالب را به راحتی مدیریت کنید. در این  روش فرد قبل از اینکه زمان مطالعه دررسی برسد از یکی دو روز قبل مطالعه را شروع می کند و مطالب مهم آن را مشخص می کند. نکته حائز اهمیت این است که جمله اصلی هر پارگراف که اصولا جمله اول آن پاراگراف می باشد را  هایلایت نکنید.

بعد از انجام پیش خوانی و حضور در کلاس مطالب را منظم یادداشت کنید به طوری که بعدا بتوانید آن هار مرور کنید . بعد از مرور مطالب و با توجه به اینکه شما مطالب را از پیش خوانده بودید یاد گیریتان تقویت شده و به راحتی این امر انجام می شود. در روش پیش خوانی می توانید حدود 300 صفحه را در روز با یادداشت هایی که کرده اید مرور کنید و این تنها 2 ساعت از زمان شما را خواهد گرفت.

حفظ فرمول ها

اگر قصد شرکت در کنکور ریاضی یا کنکور تجربی را دارید و همچنین اگر دانشجوی رشته های مهندسی هستید و قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد را دارید، قطعا فرمول های زیادی دارید که باید حفظ کنید و به خاطر سپرده باشید تا بتوانید در کنکور موفق شوید. برای به یاد سپردن حجم زیادی از فرمول ها باید از روش فاصله گذاری استفاده کنید.

سبک زندگی

برای آنکه بتوانید سبک زندگی خود را بهتر کنید تا برای امتحانات آماده شوید و همچنین بتوانید از پس آزمونی همچون کنکور بربیاید لازم است تا به زندگی خود نظم ببخشید. برای اینکار لازم است تا خواب کافی داشته باشید، به اندازه ورزش کنید و عادات غذایی خود را بهبود دهید. برای آشنایی بیشتر با نحوه بهبود زندگی برای امتحانات مقاله شب امتحان خود را چگونه سپری کنیم ؟ را مطالعه کنید.

همه مواردی که در بالا ذکر شده است به شما کمک می کند تا بتوانید نه تنها از پس کنکور بربیایید بلکه هر مطلب جدیدی را به راحتی به خاطر بسپارید و دیگر مشکلی برای به خاطر سپردن نداشته باشید.

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید