8 دلیل برای تحصیل در رشته پزشکی را بشناسید !

رشته پزشکی یکی از پرطرفدار ترین رشته های دنیا به خصوص در ایران است. هر کسی برای انتخاب این رشته دلیل خاصی دارد که علاقه به پزشکی، خدمت به بشر، منفعت مالی، اعتبار پزشکی و ... جزو این موارد است. نکته ای که در انتخاب این رشته با هر دلیل که دارید باید بدانید این است که رشته پزشکی رشته ای بین المللی است. برای ورود به این رشته باید با تمام توان خود تلاش کنید. اگر سختی چند سال را به جان خود بخرید، پس از آن می توانید شاهد زندگی مطلوب و دلخواه خود باشید. در این مقاله از کلاسور قصد داریم تا 8 دلیل برای تحصیل در رشته پزشکی را به شما معرفی کنیم.

دلایل تحصیل در پزشکی

انواع مختلف فرصت های شغلی

یکی از موارد حائز اهمیت در رشته پزشکی تنوع فرصت های شعلی آن است. افرادی که از رشته پزشکی فارغ التحصیل می شوند، با بازار کار گسترده ای مواجه هستند که این مشاغل دارای حقوق و مزایای خوبی علاوه بر اعتبار اجتماعی بالا هستند. دانشجویان رشته پزشکی بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی می توانند در درمانگاه ها، بیمارستان های عمومی و خصوصی، موسسات علمی، موسسات کنکوری، مراکز بهداشت و خدمات درمانی و... مشغول به کار شوند. یا با ادامه تحصیل و گرفتن تخصص و فوق تخصص به مراحل بالاتری همچون پزشک متخصص و یا فوق متخصص و یا جراح تبدیل شود. در ادامه انواع فرصت های شغلی پزشکی را به شما معرفی خواهیم کرد.

  • بیوپزشکی
  • دندانپزشکی
  • علوم تغذیه
  • فیزیوتراپی
  • داروسازی
  • دامپزشکی
  • پرستاری

همکاری

بسیاری از افرادی که در رشته پزشکی مشغول به تحصیل هستند دلیل اصلی خود برای تحصیل در این رشته را علاقه به همکاری با دیگران گفته اند. اگر شما فرد بسیار بردباری هستید و به رفع نیاز های اقشار مختلف جامعه نظیر سالمندان و افرادی که دارای ناتوانی جسمی و یا روحی شده اند، فکر می کنید! رشته پزشکی انتخاب خوبی برای شماست. توجه کنید که علاوه بر بردباری همدلی و مهربانی نیز از ویژگی های پزشکان است. زیرا پزشکان با افرادی روبه رو هستند که گاها دارای بیماری های بسیار سختی هستند و ضمن اینکه این خبر را باید به بیمار و خانواده او بدهند، باید مهربان و دلسوز نیز باشند و با آن ها همدل شود.

علاقه به کمک و شاد کردن مردم

این موضوع که هیچ شادی، شادی مداوای بیماران نیست بر هیچ شخصی پوشیده نیست. غیر از این اگر پزشکی بتواند دارویی را برای برطرف کردن بیماری خاص کشف کند نیز هیجانی غیر قابل وصف دارد. به همین دلیل است که برخی افراد به سراغ رشته پزشکی می روند و شغل پزشکی را برای خود انتخاب می کنند. همین شاد کردن مردم یکی از دلایلی است که خیلی از افراد سختی راه پزشک شدن را به جان می خرند و از بیش از پیش تلاش می کنند.

پزشکی رشته ای بین المللی

علم پزشکی مربوط به کشوری خاص نمی شود و در سراسر دنیا نیروی پزشک و متخصص مورد نیاز است. اگر شما بتوانید در رشته پزشکی در یکی از دانشگاه های اروپایی مشغول به تحصیل شوید، بعد از فارغ التحصیلی خواهید توانست در هر جای کره زمین در بیمارستان ها مشغول به کار شوید. یکی از مزیت های رشته پزشکی یکی بودن زبان در بین فارغ التحصیلان از کشور های مختلف است. زیرا شما در هر جایی از جهان مشغول به تحصیل در رشته پزشکی باشید، اصطلاحات و واژه ها به زبان لاتین بیان می شوند. به همین دلیل بین المللی بودن این رشته نسبت به سایر رشته ها فراگیر تر است. بسیاری از کشور ها مانند آلمان، آمریکا، بریتانیا، مجارستان، استرالیا، کانادا و ایتالیا دانشجویان را در رشته پزشکی بورسیه تحصیلی می کنند و شما می توانید برای بورسیه در این کشور ها اقدام کنید.

علاقه به کار تیمی

پزشکی رشته ای است که بسیار وابسته به کار تیمی است به خصوص اگر ملزم به حضور در جراحی ها باشید. انجام عمل جراحی جزو مشاغل حساسی است که با جان انسان ها مواجه است. واین شغل ملزم به آن است که تمامی افراد حاضر در اتاق عمل با همدیگر همکاری کنند و تمام تلاش خود را برای نجات بیمار از بیماری و مرگ انجام دهند. پس اگر توانایی انجام کار در گروه و یک تیم را ندارید به سمت رشته پزشکی نروید.

درآمد

یکی دیگر از دلایلی که طرفداران زیادی نیز در ایران دارد، حقوق رشته پزشکی است.  درآمد پزشکان از بسیاری اقشار جامعه بالاتر است به همین دلیل است که تحصیل در این رشته به نوعی امنیت شغلی و مالی افراد را تامین می کند. البته توجه به مادیات به تنهایی اصلا کار درستی نیست و وجدان کاری و علاقه در درجه اول قرار دارند.

به روز بودن

بعد از اتمام درس و فارغ التحصیل شدن از رشته پزشکی به معنای اتمام یادگیری نیست. بلکه تازه در ابتدای راه قرار گرفته اید و برای شغل حساسی که انتخاب کرده اید باید دائما در حال پژوهش باشید تا بتوانید بیماری ها را درست تشخیص دهید و بهترین دارو را تجویز کنید. شرکت در سمینار ها و همایش های پزشکی یکی از راه های در تعامل بودن با علم است.

اعتبار اجتماعی

پزشکی شغلی است که دارای احترام و جایگاه بالایی در همه جامعه هاست. زیرا همه افراد پزشکان را انسان های فداکار و دلسوز می دانند و برایشان ارزش خاصی قائل هستند. به همین دلیل خیلی از افراد این رشته را بخاطر اعتبارش انتخاب می کنند. اما باید توجه کنید بعد از اینکه توانستید پزشک شوید، اخلاق و وجدان کاری باعث می شود تا جایگاه شما بهتر شود و محبوب تر دیده شوید.این موضوع یکی از نکاتی که هرگز نباید فراموش کنید.

غیر از دلایل ذکر شده دلایل دیگری نیز وجود دارد که افراد تصمیم به انتخاب رشته پزشکی می گیرند و تمام تلاش خود را برای قبولی در آن می کنند. به عنوان نکته آخر باید به این نکته توجه کنید که قبولی در رشته پزشکی در ایران دشوار است و نیازمند تلاش مداوم و خستگی ناپذیر است. و بعد از آنکه توانستید در این رشته قبول شوید این موضوع را فراموش نکنیند که جان انسان ها مهم ترین دارایی آن هاست و شما مسئول آن هستید. پس باید با اطمینان و دانش تجویز کنید.

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید