آزمون تافل و هر آنچه باید در مورد آن بدانید!

آزمون تافل (TOEFL) همانند آزمون آیلتس یکی از آزمون های معتبر دنیا است. همواره به این نکته توجه کنید که قبل از اینکه تصمیم به شرکت در آزمون بگیرید باید آن را به طور کامل بشناسید. در این مقاله از کلاسور قصد داریم تا تمام نکات مهم آزمون تافل را از جمله : بارم بندی، نمره دهی، بخش های آزمون، نحوه ثبت نام آزمون تافل و ... برای شما توضیح دهیم.

آزمون تافل (TOEFL)

آزمون تافل در انگلیسی به صورت مخفف TOEFL نوشته می شود. واژه TOEFL مخفف کلمه Test of English as a Foreign Language می باشد. این آزمون توسط موسسه غیر انتفاعی که در ایالات متحده آمریکا قرار دارد طراحی شده است. موسسه اس تی اس ETS آزمونی را طراحی کرده است که در کنار آزمون تافل یکی از معتبر ترین آزمون های دنیا برای سنجش سطح زبان است. این آزمون برای کسانی است که زبان انگلیسی زبان اصلی و مادریشان نیست اما برای ادامه تحصیل، قصد تحصیل در دانشگاه انگلیسی زبان را دارند.

انواع آزمون تافل

آزمون تافل بر خلاف آزمون آیلتس که دارای دو فرمت بود که در مقاله آزمون آیلتس چیست و چه بخش هایی داردی ؟ به طور کلی به بررسی آن پرداختیم. دارای یک فرمت به نام Academic آکادمیک یا دانشگاهی است.  تنها فرق این آزمون در نحوه اجرای آن است که به صورت آنلاین iBT _ Internet-Based Test  و حضوری PBT _Paper-Based Test برگزار می شود.

از تفاوت های این آزمون با آزمون آیلتس نحوه برگزاری آزمون تافل است. آزمون اینترنتی تافل در مراکز برگزاری آزمون اجرا می شود و هر داوطلب پشت سیستم خاص خود می نشیند و از هدست ویژه خود استفاده می کند. بعد از برگزاری آزمون پاسخ ها توسط مصححین آن موسسه مورد بررسی قرار می گیرد.

نوع قدیمی آزمون تافل که به صورت کامپیوتری برگزار می شد و CBT _ Computer-Based Test نام داشت، امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و اینترنت برگزار نمی شود جز در کشور های محرومی که دسترسی به اینترنت ندارند. در این کشور ها آزمون به صورت حضوری و کاغذی برگزار می شود.

اعتبار آزمون تافل

آزمون تافل یکی از آزمون های معتبر دنیاست و در بسیاری از دانشگاه های جهان پذیرفته شده است. در سایت ای تی اس با وارد کردن نام دانشگاه و یا موسسه دلخواهتان می توانید از مورد قبول بودن آزمون تافل برای آن موسسه یا دانشگاه اطمینان حاصل کنید. همچنین با وارد کردن نمره ای که کسب کردید و انتخاب مقطع و کشور مورد نظر می توانید فهرستی از دانشگاه هایی که می توانید برای پذیرش در آن ها اقدام کنید را مشاهده کنید. راه معتبر تری برای اینکه از نمره قابل قبول دانشگاه مقصد خود مطمئن شوید سایت خود دانشگاه و یا ارتباط با مسئول پذیرش دانشجویی است.

غیر از کاربرد تحصیلی آزمون تافل، شما می توانید بعد از ارائه نمره خود به سفارت خانه های کشور های انگلیسی زبان، اقدام به دریافت اقامت و یا مهاجرت کنید. کشور هایی که با کشب نمره قابل قبول در آزمون تافل می توانید برای اقامت در آن ها اقدام کنید می توان به آمریکا، کانادا، استرالیا اشاره کرد.

مواردی که آزمون تافل قابل قبول نیست!

آزمون تافل برای اثبات سطح زبان شما بسیار کاربردی و موثر است. اما مواردی وجود دارد که این آزمون به شما کمک نمی کند و باید آیلتس داشته باشید. این موارد شامل دانشگاه ها، موسسات و امور مربوط به کشور بریتانیا است. زیرا این کشور برگزار کننده آزمون آیلتس است و به همین دلیل نمره شما را در آزمون آیلتس قبول نمی کنند. به همین دلیل قبل از انتخاب نوع آزمونی که قصد شرکت در آن را دارید باید دانشگاه و کشور مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بخش های آزمون تافل

 آزمون تافل همانند آزمون آیلتس دارای 4 بخش است که در هر یک از این 4 بخش یکی از مهارت های اصلی مورد سنجش قرار می گیرد. این 4 بخش که همانند آزمون آیلتس است شامل Reading مهارت خواندن، یا همان درک مطلب، Listening مهارت شنیدار، Speaking مهارت گفتار و  Writingمهارت نگارش می شود.

بارم بندی آزمون تافل

آزمون تافل از 120 نمره است. در این آزمون هر یک از این 4 بخش 30 نمره دارند. دو بخش Reading و Listening بر اساس جواب های از پیش تعیین شده پاسخ شما بررسی می شود. اما دو بخش Speaking و  Writing  بر اساس فاکتور های از پیش تعیین شده و مشخص بررسی می شوند.

نمره قبولی در آزمون تافل

آزمون تافل رد و یا قبولی ندارد. بلکه بر اساس نمره ای که کسب کردید باید دید که در چه دانشپاهی می توانید پذیرش کسب کنید. در دانشگاه ها حداقل نمره قابل قبول 61 و بیشترین 114 بوده است و افرادی که موفق به کسب این نمرات شده باشند می توانند با توجه به نمره قابل قبول در دانشگاه های مختلف برای پذیرش اقدام کنند.

در آخر باید برای شرکت آزمون های زبان که تاثیر زیادی در آینده شما دارند، وقت کافی داشته باشید، تا بتوانید تمام آنچه که باید را مطالعه کنید و آزمون خوبی را پشت سر بگذارید. همواره این نکته را فراموش نکنید که انتخاب آزمون آیلتس و تافل بستگی زیادی به کشوری که شما می خواهید در آن پذیرش بگیرید دارد.

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید