تفاوت پروپوزال و پایان نامه در چه مواردی است؟

شنیدن اسامی پروپوزال، پایان نامه، رساله و مقاله برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا مسئله متداول و مرسومی است. اما اگر در مورد هر کدام از این اصطلاحات به اطلاعات بیشتری نیاز دارید و یا می خواهید تفاوت پروپوزال و پایان نامه را بدانید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. در ابتدا لازم است تعریفی مختصر از هر کدام ارائه دهیم.

پروپوزال چیست؟

همانگونه که در مقاله « پروپوزال چیست؟ و چگونه پروپوزال بنویسم؟» بیان شد، پروپوزال را میتوان پیشنهاد پژوهشی دانست. مانند یک ماکت که طرح کلی و نمونه ای کوچک از ساختمانی است که قرار است ساخته شود، پروپوزال نیز طرح کلی یک پژوهش است. زمانی که دانشجویی قصد دارد یک پروژه پژوهشی را آغاز کند، ابتدا باید در قالب یک پروپوزال به بیان کلیت موضوع، اهداف تحقیق، متغیرها و روش های تجزیه تحلیل و همچنین ارائه منابع علمی معتبر بپردازد.

پایان نامه چیست؟

پایان نامه در واقع یک گزارش اصولی، با ساختار استاندارد و منظم است که به صورت جامع تمام تحقیق را در بر میگیرد. پایان نامه همان چیزی است که دانشجو هنگام نوشتن پروپوزال طرح و ساختار کلی آن را بیان می کند تا در ادامه با انجام پژوهش و به دست آوردن نتایج آن را تکمیل کند. مهم ترین بخش یک پایان نامه ارائه نتایج است زیرا بدون داشتن نتیجه گیری پایان نامه فاقد اعتبار خواهد بود.

پایان نامه از پنج بخش اصلی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی و توضیح آن خواهیم پرداخت:

طرح مسئله و کلیات تحقیق

در اولین فصل پایان نامه دانشجو باید به توضیح و معرفی کلیات تحقیق بپردازد.

پیشینه تحقیق

در بخش پیشینه تحقیق یک سری از مبانی و مفاهیم اولیه موضوع تحقیق و همچنین تاریخچه ای از پژوهش هایی که تاکنون در این زمینه انجام شده بیان می شود.

روش شناسی تحقیق

در فصل سوم یعنی روش شناسی تحقیق، دانشجو به توضیح روش هایی که برای جمع آوری داده ها استفاده کرده است می پردازد. همچنین نحوه انتخاب جامعه آماری و روش های تجزیه تحلیل داده ها ذکر می شود.

بحث درباره یافته ها و نتایج آماری

در این بخش از پایان نامه دانشجو باید با ارائه داده ها و اطلاعات به دست آمده از تحقیق، از طریق نمودارها و جداول آماری به تجزیه تحلیل داده ها بپردازد.

نتیجه گیری

آخرین بخش پایان نامه نتیجه گیری است که دانشجو نتایج به دست آمده را بیان می کند و با اشاره به محدودیت های موجود برای انجام پژوهش، پیشنهادهایی را برای پژوهش های بعدی ارائه می دهد.

تفاوت پروپوزال و پایان نامه

بعد از ارائه تعاریف کلی برای پروپوزال و پایان نامه تا حدود زیادی تفاوت های کلی این دو را متوجه می شوید اما تفاوت هایی نیز در جزییات این دو وجود دارد که باید بدانید:

  • در پروپوزال بخش اهداف تحقیق اهمیت بالایی دارد و به عنوان یک سرفصل مجزا بیان می شود، اما در پایان نامه اهداف تحقیق درون مقدمه بیان می شود.
  • پروپوزال با تمرکز بر روی اهداف تحقیق و ذکر موانع و محدودیت های موجود در راه انجام پژوهش نوشته می شود درحالیکه در پایان نامه باید با وجود محدودیت ها و موانع، تلاش کنید تا به نتایج و تفسیری از متغیرهای تحقیق برسید.
  •  در پروپوزال صحبتی از نتایج مطرح نیست اما یکی از فصل های پایان نامه به عنوان نتیجه گیری به اعلام نتایج کسب شده از تحقیق می پردازد.
  • پایان نامه یک واحد درسی است اما پروپوزال این طور نیست.
  • توجه داشته باشید که باید به اهداف و فرضیات ارائه شده در پروپوزال پایبند باشید و بعد از تصویب و تایید پروپوزال هیچ کدام قابل حذف نیستند.

در تعریف کلی میتوان گفت: پایان نامه حاصل یک پروپوزال است اما هر پروپوزالی به پایان نامه ختم نمی شود. زیرا اگر دانشجو نتواند تایید اساتید راهنمای خود را درباره اهداف و موضوع تحقیق  خود کسب کند، قادر به انجام تحقیق و نوشتن پایان نامه نخواهد بود.

ارسال شده توسط
نگار آنت

0 نظر

کامنت بگذارید