معرفی رشته مهندسی کامپیوتر و بازار کار آن

مهندسی کامپیوتر در 10 سال اخیر به یکی از پر طرفدار ترین رشته های دانشگاهی تبدیلی شده است و به نظر دانشجویان این رشته جزو معدود رشته هایی است که بازار کار خوبی دارد و درس هایی که در این رشته ارائه می شود تا میزان خوبی کاربردی است. به دلیل پیشرفت زیاد تکنولوژی در سال های اخیر اهمیت این رشته بیش از پیش بر همگان روشن شده است. مهندسی کامپیوتر دارای 4 گرایش نرم افزار، معماری سیستم های کامپیوتری ( همان سخت افزار سابق )، رایانش امن و فناوری اطلاعات است. برای ورود به رشته ی کامپیوتر خصوصا گرایش نرم افزار نیاز است تا دانشجو درس ریاضیات را در دوران دبیرستان به خوبی مسلط شده باشد و همچنین ذهنی خلاق و تحلیل گر داشته باشد.

اهداف و توانایی ها

هدف از رشته ی کامپیوتر تربیت نیروی متخصص در زمینه ی تحلیل، ساخت، راه اندازی دستگاه ها و مجموعه های سخت افزاری و همینطور شبیه سازی، فرآوری، پردازش، آموزش و ویرایش مجموعه های نرم افزاری با بالاترین دقت و در کمترین زمان می باشد. فارغ التحصیلان این رشته پس از گذراندن دروس مهندسی کامپیوتر توانایی های از جمله طراحی مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری، اجرای طرح های کامپیوتری، عیب یابی کامپیوتر ها و سیستم های کامپیوتری، اجرای طرح های کامپیوتری، پشتیبانی و نگهداری سیستم های کامپیوتری و ... پیدا خواهند کرد. از دغدغه های مهم دانشجویان این رشته این است که هنگام انتخاب گرایش کدام گریش را انتخاب کنند. در ادامه نگاهی اجمالی به گرایش های این رشته خواهیم داشت.

گرایش های مهندسی کامپیوتر

گرایش نرم افزار

این گرایش را بدون شک عاشقان برنامه نویسی انتخاب خواهند کرد. کسانی که عاشق رایانه شخصی ( لپتاپ ) شان هستند و هر لحظه به دنیال آنند که گوشه ی خلوت را پیدا کنند و پای سیتم و کد زدن بنشینند. در این گرایش دانشجویان به پژوهش در مورد زبان های نختلف برنامه نویسی، پایگاه های داده، سیستم عامل های مختلف و طراحی انواع الگوریتم ها خواهند پرداخت. عموما الگوی این افراد Bill Gates موسس شرکت Microsoft است.

 گرایش معماری سیستم های کامپیوتری ( سخت افزار )

در این شاخه دانشجویان به پژوهش در مورد ساخت و طراحی برد ها، قطعات و تجهیزات الکترونیکی و سیستم های کامپیوتری در مقیاس های متخلف است. عموما کسانی این گرایش را انتخاب می کنند که علاقه شدیدی به طراحی برد های مختلف و برنامه نویسی بر روی ان ها دارند. شخیت مورد علاقه اشان  Tony Stark در فیلم Iron man است.

گرایش رایانش امن

همانطور که از نام این گرایش پیداست دانشجویان این رشته بیشتر به مباحث امنیت می پردازند. با فراگیر شدن استفاده از سیستم های کامپیوتری و اینترنت، امنیت اطلاعات و داده و حفظ حریم های شخصی اهمیت ویژه ای پیدا می کنند. در این گرایش هدف این است که ذخیره، تبدیل، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلیامن و مطمئن انجام پذیرد. در این گرایش ابعاد کلی تامین امنیت برای سیستم های پردازش اطلاعات مطالعه و بررسی می گردد. احتمالا شخصیت مورد علاقه ی دانشجویان این رشته هم جمشید کاظمی در سریال هوش سیاه است :)

گرایش فناوری اطلاعات (IT)

دهدف دانشجویان این رشته مطالعه، طراحی، ساخت و راه اندازی و نگهداری سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری و همچنین جمع آوری، سازماندهی، طبقه بندی و اطلاعات متختلف می باشد. این گرایش در کنار گرایش های دیگر معنا پیدا می کند و با توجه به دروس این گرایش مانند تجارت الکترونیک، مدیریت سیستم های اطلاعاتی، امنیت اطلاعات، شبکه های کامپیوتری می توان دریافت که بیشتر رویکرد مدیریتی دارد.

بازار کار مهندسی کامپیوتر

در همین ابتدا بگویم که می توان به جرئت گفت بیشترین بازار کار را در ایران این رشته دارد. از یک مجموعه ی کاری کوچک 3 یا 4 نفره تا مدارس، ادارت ، سازمان ها، ارگان ها، بانک ها، شرکت ها خدماتی و نرم افزاری و کارخانه ها و واحد های صنعتی و ... همه به متخصصان این رشته نیاز دارند. از طراحی یک وبسایت که جزو ملزومات هر شرکت و اداره ای شده تا شبکه سازی سیستم ها و طراحی سیستم های اتوماسیون به دست متخصصیت این رشته انجام می شود . بحث بسیار داغی که در سال های اخیر شاهد آن بودیم استارت آپ های مختلفی هستند که بیشتر در همین حوزه فعالی دارند و کار خود را با یک وبسایت یا اپلیکیشن راه اندازی کرده اند و به شرکت های بزرگ و سود آوری با گردش مالی بالا تبدیل شده اند. این دیدگاه باعث شده است تا بیشتر فارغ التحصیلان و یا حتی دانشجویان این رشته به این فکر بیقتند که خود دست به کار شوند و کسب و کار خود را راه اندازی کنند. البته مثال های فوق بیشتر در زمینه ی نرم افزار و رایانش امن بود اما این به این معنی نیست که بازار کار خوبی برای گرایش سخت افزار وجود ندارد. در بسیاری از شرکت ها و یا ادارت احتیاج به راه اندازی سرور های مخصوص به خود را دارند. همینطور طراحی برد ها و در نهایت ربات های جدیدی که هر روزه به زندگی ما اضافه می شوند در حوزه ی کاری مهندسین سخت افزار می باشد.

ارسال شده توسط
حمیدرضا عابدینی
من حمیدرضا عابدینی هستم. مدیر وبسایت کلاسور. همراه با دوستانم سعی کردیم محیطی رو آماده کنیم تا دانشجوها و افرادی که در حال تحصیل هستند تجربه ی بهتری در آموزش داشته باشند.نظراتتون رو برام در قسمت "تماس با ما" بنویسید.

0 نظر

کامنت بگذارید